Regjisorja e famshme ngre alarm për kinematë: “Janë afër zhdukjes”

Regjisorja e famshme ngre alarm për kinematë: “Janë afër zhdukjes”

Regjisori i “Wonder Woman 1984”, Patty Jenkins po paralajmëron film-dashësit amerikanë se përvoja në kinema po përballet me zhdukjen totale për shkak të pandemisë së Coronavirusit, njofton Insajderi.

Jenkins është dëshmitare i shtyrjes së premierës së “Wonder Woman” tre herë. Çuditërisht, filmi është një nga filmat më pak të vonuar, në krahasim me filmat si “Black Widow”, “No Time to Die” dhe “The Batman” që kanë shtyrë premierat e tyre për vitin 2021.

Duke folur për Reuters, Jenkins ngriti alarmin për industrinë e teatrit të filmit në ShBA.

“Nëse e mbyllim këtë, ky nuk do të jetë një proces i kthyeshëm”, tha ajo. “Ne mund ta humbim kinemanë e filmit përgjithmonë”.

Ndërsa industria e kinemasë në vendet e tjera ka rifituar një terren që kur pjesa më e madhe u mbyll në mars për shkak të pandemisë në mbarë botën, tregjet kryesore në SHBA, të tilla si New York dhe Los Angeles, mbeten të mbyllura.

Ndërkohë, kinematë në pjesë të vendit që janë përsëri të hapura kanë pësuar rënie të shitjeve të biletave pasi klientët po tregohen të kujdesshëm gjatë pandemisë.

“Cineworld”, kinemaja e dytë më e madhe në vend, njoftoi se po mbyllte vendet e tij për një kohë të pacaktuar si rezultat i mbylljeve dhe vendimit nga kinematë për të shtyrë çdo publikim të ri, të tregtueshëm./Insajderi.com

Burimi: Fox News