Rezervoni fundjavën për filmat që duhet t’i shihni të paktën një herë në jetë

Rezervoni fundjavën për filmat që duhet t’i shihni të paktën një herë në jetë

Në industrinë e filmave, ka edhe kryevepra. Kur tani nuk ka shumë për të parë sa i përket përzgjedhjeve të filmave të rinj, është koha të kthehemi dhe të shikojmë disa filma klasikë.

Në historinë e gjatë të industrisë së filmit, ka pasur mjaft filma të shkëlqyeshëm që nuk duhen harruar, e nëse ende nuk i keni parë, rezervojeni këtë fund javë.

Bright Side ka përpiluar një listë me filma, transmeton Insajderi.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975

Krimineli Randle Patrick McMurphy përfundon në një institucion psikiatrik ku së pari përpiqet të luftojë sistemin por më pas vendos të ikë. Së bashku me një pacient tjetër, ai zhvillon një plan por ai lirohet në një mënyrë shumë të papritur.

It Happened One Night, 1934

Ellie, vajza e një milioneri të llastuar ikën nga familja e saj. Gjatë rrugës së saj, ajo takon Peter, një reporter i cili po kërkon një histori të mahnitshme për artikullin e tij.

The Silence of the Lambs, 1991

Një student në Akademinë e FBI-së, Clarice Starling, po heton një rast të komplikuar. Ajo u detyrua të kërkojë ndihmë nga Hanibal Lecter, i cili është një mjek tepër i rrezikshëm, por mahnitës.

Kjo është një histori e shkruar mrekullisht mirë me personazhe interesantë. Sir Anthony Hopkins bëri një punë të shkëlqyeshme në portretizimin e maniakut të tmerrshëm, por të zgjuar.

Annie Hall, 1977

Aktori i humorit Alvy Singer dhe një këngëtare me të vërtetë neurotike dhe aventuriere, Annie Hall, bien në dashuri me njëri-tjetrin. Por dashuria e tyre është e dënuar.

Shakatë mahnitëse, skenat qesharake dhe shumë referenca kulturore e kthejnë këtë komedi të thjeshtë romantike në një pjesë interesante të artit.

American Beauty, 1999

Lester Burnham mbushi 40 vjet. Një krizë e zakonshme e moshës së mesme e bën atë të bëjë disa gjëra të papritura që fillojnë një seri të tërë ngjarjesh.

Pamjet mahnitëse, aktrimi i talentuar nga Kevin Spacey dhe muzika e shkëlqyer krijojnë një atmosferë fantastike. Shumë skena citohen ende dhe madje 20 vjet më vonë, petalet e trëndafilave të kuq janë me të vërtetë të njohura. Pavarësisht historisë dramatike, filmi është plot skena qesharake dhe satirike.

Million Dollar Baby, 2004

Një kameriere këmbëngulëse dhe e talentuar gjen rrugën e saj në boksin profesionist me ndihmën e një trajneri të talentuar.

Historia e filmit nuk është diçka e re. Por aktrimi lëvizës lejon që historia të shkojë përtej filmave klasikë klishe që njohim.

The English Patient, 1996

Në një spital fushor në Itali, Hana, një infermiere nga Kanadaja, po kujdeset për një pilot i cili u dogj tmerrësisht në një anije avioni; ai nuk ka identifikim dhe nuk mund ta mbajë mend emrin e tij, kështu që ai njihet thjesht si “Pacienti Anglez”, falë theksit të tij.

Kur spitali detyrohet të evakuohet, Hana përcakton gjatë rrugës që pacienti nuk duhet të zhvendoset shumë për shkak të gjendjes së tij të brishtë, kështu që të dy lihen në një manastir për t’u marrë më vonë.

Me kalimin e kohës, Hana fillon të kompletojë historinë e pacientit nga copëzat e kujtimeve të tij. /Insajderi.com