fbpx

“Roma” filmi më i mirë në BAFTA

“Roma” filmi më i mirë në BAFTA

Ka përfunduar edicioni i 72-të i ceremonisë së ndarjeve të çmimeve BAFTA.

Këtë edicion filmi më i mirë doli të jetë “Roma” me regji të Alfonso Cuaron ndërsa më së shumti çmime mori filmi “The favorite” me regji të Yorgos Lanthimos, përcjell Insajderi.

Aktori më i mirë shkoi për Rami Malek në rolin e tij tek filmi “Bohemian Rhapsody” ndërsa aktorja më e mirë u shpall Olivia Colman nga “The favorite”.

Filmi më i mirë i animuar u zgjodh: Spider-Man: Into dhe Spider-Verse

Filmi më i mirë britanik i animuar: Roughhouese

Filmi më i mirë i shkurtë britanik: 73 Cows

Editimi më i mirë: Vice

Dokumentari më i mirë: Free solo

Aktorja në rolin debutues: Letita Wright

Skenari më i mirë i adaptuar: BlacKkKlansman

Kënga më e mirë origjinale: A Star is Born

Aktori më i mirë suportues: Mahershala Ali

Kinematografia më e mirë dhe filmi më i mirë në gjuhën jo angleze: “Roma”, ky film po ashtu mori edhe çmimin e Regjisorit më të mirë

Skenaristi më i mirë debutues britanik: Beast -Michael Pearce

Filmi me efektet më të mirë vizuale: Black Panther.