Qershori është muaji i vetëdijesimit për sëmundjen e Alzheimerit

Rreziku i sëmundjes së Alzheimerit është më i lartë te gratë: Ja çfarë duhet të hani

Rreziku i sëmundjes së Alzheimerit është më i lartë te gratë: Ja çfarë duhet të hani

Është e zakonshme të mendoni se duhet të ushqeheni mirë për një zemër të shëndetshme ose zorrë, por të njëjtat parime të ‘ushqimit në vend të ilaçit’ vlejnë edhe për trurin.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë, të cilat përbëjnë dy të tretat e rasteve të sëmundjes së Alzheimerit. Ajo që ato hanë tani – në vitet 20-ta, 30-ta dhe më tej – mund të ndihmojnë në parandalimin e dementisë dekada më vonë.

Perimenopauza – periudha kur një grua fillon të prodhojë më pak estrogjen, zakonisht në të 40-at, – mund të jetë një pikë kritike nëse ajo do të vazhdojë të zhvillojë apo jo Alzheimerin.

Por është dieta ajo që ka një ndikim signifikant për shëndetin.

Pra, në varësi të zgjedhjeve tuaja ushqimore, ju mund të hani ushqime që përmbajnë lëndë ushqyese që janë me të vërtetë të dobishme për trurin.

Për shembull, neuronet në tru komunikojnë me njëri-tjetrin duke përdorur neurotransmetuesit si serotoninë, i cili rregullon gjendjen shpirtërore dhe është bërë nga triptofani, një aminoacid që nuk prodhohet nga trupi – njerëzit duhet ta marrin atë nga ushqimi.

Vitamina A: gjendet në fruta dhe perime që kanë një ngjyrë të kuqe portokalli, përfshirë karotat, patatet e ëmbla dhe kungullin.

Vitamina C: burimet e mira përfshijnë agrumet, të tilla si limon, grejpfrut dhe portokall; manaferrat, përfshirë manaferrat goji; dhe zarzavate me gjethe të errëta.

Vitamina E: gjendet në bajame, arra dhe fara, vaj ulliri ekstra të virgjër dhe vajra të tjerë bimorë.