Rusi: Popullsia zvogëlohet për herë të parë në 15 vjet

Rusi: Popullsia zvogëlohet për herë të parë në 15 vjet

Popullsia e Rusisë u tkurr me rreth gjysmë milioni vitin e kaluar, tkurrja e saj e parë në 15 vjet, tha të premten agjencia e statistikave të vendit, transmeton Insajderi.

Rusia ka një popullsi prej 146.2 milionë banorëve, sipas gazetës ‘Nezavisimaya Gazeta’, duke cituar agjencinë, raporton Al Jazeera.

Ekspertët i’a atribuuan rënien kryesisht pandemisë. Kishte 229,700 më shumë vdekje midis janarit dhe nëntorit 2020 sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, një normë e tepërt e vdekshmërisë prej më shumë se 13 përqind, tha agjencia.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kohë që kërkon përpjekje më të mëdha drejt rritjes së popullsisë. Vitin e kaluar, ai fajësoi prirjen për të ardhurat e ulëta.

Ekspertët thonë se shkaqe të tjera janë migrimi i njerëzve më të rinj, të arsimuar mirë jashtë vendit dhe niveli i ulët i lindjeve. /Insajderi.com