Rusia arreston më shumë se 1.700 persona në protestat pro-Navalnyt

Rusia arreston më shumë se 1.700 persona në protestat pro-Navalnyt

Policia ruse mblodhi gati 1,800 protestues të mërkurën, sipas një grupi monitorimi, ndërsa mbështetësit e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexey Navalny, dolën në rrugë për të marrë pjesë në tubime të shkaktuara nga raportet e dështimit të shëndetit të tij në burg, transmeton Insajderi.

Aleatët e kundërshtarit më të hapur të presidentit Vladimir Putin, i cili filloi një grevë urie tre javë më parë për keqtrajtimin e tij të pretenduar nga autoritetet e burgut, kanë frikë se ai së shpejti mund të vdesë dhe kanë kërkuar që t’i jepet kujdesi i duhur mjekësor, raporton Al Jazeera.

Demonstratat masive në të gjithë territorin e gjerë të Rusisë u zhvilluan disa orë pasi presidenti Vladimir Putin mbajti një fjalim shtet-i-kombit, në të cilin ai nuk përmendi Navalny.

Zyrtarët kanë thënë se Navalny është trajtuar siç do të ishte çdo i burgosur tjetër dhe kishte denoncuar demonstratat si të paligjshme.

Por protestuesit i injoruan këto thirrje dhe u mblodhën në gati 100 qytete në të gjithë vendin, duke përfshirë kryeqytetin Moskë, Vladivostok, një numër qytetesh në Siberi dhe qytetin qendror të Vladimir, ku Navalny po mbahet në një koloni penale. /Insajderi.com