Rusia arreston rreth 260 protestues pro Navalny-t

Rusia arreston rreth 260 protestues pro Navalny-t

Policia ruse ka arrestuar më shumë se 260 protestues ndërsa aktivistët dolën në rrugët në të gjithë vendin duke kërkuar lirimin e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexey Navaln, transmeton Insajderi.

Protesta e parë e së dielës u zhvillua në Lindjen e Largët, duke përfshirë qytetin port të Vladivostok, ku disa dhjetëra protestues u mblodhën në sheshin qendror të qytetit, pavarësisht se policia e mbylli sheshin përpara tubimit, raporton Al Jazeera.

“Dëshira për të jetuar në një vend të lirë është më e fortë se frika e ndalimit”, tha Andrei, 25 vjeç, i cili nuk pranoi të jepte mbiemrin e tij. Pamjet e agjencisë së lajmeve AFP nga Vladivostok treguan dhjetëra protestues që i shpëtuan policisë në ujërat e ngrirë të Gjirit Amur dhe vallëzojnë rrethin.

Videot e postuara në internet treguan demonstruesit që tërhiqeshin në autobusë nga policia. Të rinjtë kryesisht u panë duke kërcyer dhe duke brohoritur: “Putini është një hajdut” dhe “Liria për Rusinë”.

Sipas vëzhguesve të pavarur, të paktën 260 persona u arrestuan në më shumë se një duzinë qytete përpara fillimit të pritshëm të tubimit në Moskë, i cili zakonisht mobilizon turmat më të mëdha. /Insajderi.com