Rusia hedh bomba paralajmëruese ndaj anijes ushtarake britanike

Rusia hedh bomba paralajmëruese ndaj anijes ushtarake britanike

Rusia thotë se forcat e saj qëlluan me paralajmërim dhe hodhën bomba për të parandaluar një shkatërrues të Marinës Mbretërore Britanike, duke akuzuar anijen se po hynte në ujërat e saj në Detin e Zi të Mërkurën, një pretendim i mohuar nga Mbretëria e Bashkuar.

Sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, HMS Defender “iu dha një paralajmërim paraprak se armët do të përdoren nëse shkelin kufijtë shtetërorë të Federatës Ruse. Nuk reagoi ndaj paralajmërimit”, shkruan Al Jazeera, transmeton Insajderi.

Incidenti thuhet se ndodhi në brigjet e Kepit Fiolent në Krime, të cilin Rusia aneksoi nga Ukraina në 2014; mbrojtësi kishte ndërmarrë deri në 3 km (2 milje) brenda, tha ministria.

Një anije patrullimi kufitar lëshoi ​​të shtënat paralajmëruese ndërsa një avion SU-24 hodhi katër bomba në rrugën e HMS Defender, duke bërë që anija britanike të kthehej, tha ministria.

Por Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar mohoi rrëfimin e Rusisë, duke thënë: “Asnjë e shtënë paralajmëruese nuk është qëlluar në drejtim të HMS Defender. Anija e Marinës Mbretërore po kryen kalim të pafajshëm përmes ujërave territoriale të Ukrainës në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

“Kalimi i pafajshëm” është një e drejtë e njohur ndërkombëtarisht për anijet që të lundrojnë nëpër ujërat territoriale të një vendi, me kusht që ato të mos kenë dëm./Insajderi.com