Rusia paralajmëron Turqinë rreth lidhjeve me Ukrainën

Rusia paralajmëron Turqinë rreth lidhjeve me Ukrainën

Ministri i Jashtëm i Rusisë të hënën paralajmëroi Turqinë kundër asaj që ai tha se ishte përpjekje për të ushqyer “ndjenjën militariste” në Ukrainë pasi Ankaraja u zhvendos për të rritur bashkëpunimin me Kyivin, transmeton Insajderi.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan muajin e kaluar premtoi mbështetje ndaj Kievit midis një grumbullimi të forcave ruse përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, raporton Al Jazeera.

Erdogan tha në atë kohë se Turqia, një anëtare e NATO-s dhe Ukraina kishin nisur një platformë me ministrat e tyre të Jashtëm dhe të Mbrojtjes për të diskutuar bashkëpunimin e industrisë së mbrojtjes, por shtoi se kjo “nuk ishte në asnjë mënyrë një lëvizje kundër vendeve të treta”.

“Ne fuqimisht rekomandojmë që kolegët tanë turq të analizojnë me kujdes situatën dhe të ndalojnë të ushqejnë ndjenjën militariste të Kyivit”, tha ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov në një intervistë me gazetën “Argumenty i Fakty”.

Ai tha se inkurajimi i veprimeve “agresive” të Ukrainës ndaj Krimesë së aneksuar nga Rusia arriti në një shkelje të integritetit territorial të Rusisë.

“Ne shpresojmë që Ankaraja të rregullojë linjën e saj bazuar në shqetësimet tona legjitime”, vazhdoi Lavrov.

Turqia, së bashku me pjesën tjetër të NATO-s, kritikuan aneksimin e Krimesë nga Moska në 2014 dhe shprehën mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës ndërsa forcat e Kyiv luftojnë me separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore.

Turqia, e cila përballet me Ukrainën dhe Rusinë përtej Detit të Zi në veri, gjithashtu i shiti avionë pa pilot në Kiev në vitin 2019.

Por Ankaraja gjithashtu ka krijuar bashkëpunim të ngushtë me Moskën për konfliktet në Siri, Libi dhe Nagorno-Karabakh si dhe në fushat e mbrojtjes dhe energjisë.

Lidhjet e Moskës me Perëndimin janë dobësuar në nivelet e ulëta të pas Luftës së Ftohtë që nga aneksimi i Krimesë, e cila rezultoi në një stuhi sanksionesh të vendosura kundër Rusisë. /Insajderi.com