Rusia po teston vaksinën COVID-19 për kafshët shtëpiake

Rusia po teston vaksinën COVID-19 për kafshët shtëpiake
Burimi i fotografisë: REUTERS

Ndërsa shtetet po zgjerojnë të drejtën e tyre për vaksinat COVID-19, grupi tjetër i përfshirë mund të jenë anëtarët e familjes sonë me gëzof.

Një vaksinë e Coronavirusit për kafshët është regjistruar në Rusi dhe mund të shpërndahet tek kafshët shtëpiake muajin tjetër, sipas Agjencisë Ruse të Lajmeve TASS.

Rosselkhoznadzor, Shërbimi Federal Rus për Mbikëqyrjen Veterinare dhe Fitosanitare, tha më 31 mars se zhvillimi i ilaçit filloi tetorin e kaluar në qen, mace, dhelpra të Arktikut, vizon dhe kafshë të tjera ndërsa ndiqte provat klinike.

Vaksninat mund të jenë të nevojshme për të frenuar përhapjen e virusit në kafshë, kanë paralajmëruar shkencëtarët. /Insajderi.com