Rusia synon të përforcojë lidhjet me Pakistanin

Rusia synon të përforcojë lidhjet me Pakistanin
Burimi i fotografisë: Russian Foreign Ministry Press Service

Ministri i jashtëm i Rusisë tha se Moska dhe Islamabad do të forcojnë lidhjet në luftën kundër terrorizmit. Rusia do të sigurojë pajisje ushtarake të paspecifikuara në Pakistan dhe të dy vendet do të mbajnë stërvitje të përbashkëta në det dhe në male, shkruan Associated Press, transmeton Insajderi.

Sergey Lavrov foli në ditën e dytë të një udhëtimi dy-ditor në Pakistan. Është vizita e parë nga një ministër i jashtëm rus në nëntë vjet, pjesë e një ngrohjeje të marrëdhënieve të ftohta. Kjo vjen ndërsa Moska kërkon të rrisë shtatin e saj në rajon, veçanërisht në Afganistan, ku kërkon të injektojë veten si një lojtar kryesor në përpjekjet për të gjetur një fund paqësor të dekadave të luftës.

“Ne jemi gati të forcojmë potencialin anti-terrorist të Pakistanit, duke përfshirë edhe furnizimin e Pakistanit me pajisje speciale ushtarake,” tha Lavrov, pa hyrë në detaje rreth pajisjeve. /Insajderi.com