Sallatë me rukolë dhe avokado

Sallatë me rukolë dhe avokado

Rukola dhe avokado janë dy prej përbërësve më të përshtashme për tu kombinuar në sallata.

Rukala ka përbërje të larta të vitaminës K dhe C të cilat luftojnë inflamacionet dhe mbështesin sistemin imunitarë.

Avokado në anën tjetër është një super frut që përpos faktit që përmban yndyrna të ngopura dhe vitamin E në sasi të mëdha.

E mira e kësaj sallatë është që ka përbërës që mund të gjinden në pothuajse në secilën stinë dhe nga vlerat e saj shëndetsore mund të jenë përfituese për të gjithë.

Përbërësit

4-6 racione

 

2 avokado të prerë në kubikë

 

1 kastravec i prerë në feta

 

3 domate të prera

 

1 qepë e kuqe

 

1 tufë me rukola

 

2 lugë gjelle me vaj ulliri

 

2 lugë gjelle me lëng limoni

 

Kripë dhe piper

 

Djathë të bardhë

 

Mënyra e pregatitjes

Në një enë sallate dhe kombinoni avokadon, kastravecin, domatet, qepët e kuqe dhe rukolën.

 

Përziejini lehtë së bashku me një lugë druri.

 

Në një pjatë tjetër rrihni së bashku vajin e ullirt dhe lëngun e limonit.

 

Më pas hidhjani sipër sallatës dhe në fund shtoni djathë të shkërmoqur të bardhë./Insajderi.com

Burimi: Agroweb