Së paku 44 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në Indonezi

Së paku 44 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në Indonezi

Të paktën 44 persona e kanë humbur jetën ndërsa nëntë janë lënduar si pasojë e përmbytjeve të mëdha që goditën provincën Nusa Tengara Timur të Indonezisë, transmeton Insajderi.

Qendra Kombëtare për Situatat e Krizave (BNPD) tha se përmbytjet u shkaktuan si rezultat i reshje të dendura të shiut ndërsa gjendja më e rëndë është në pjesët lindore të qytetit Flores, raporton Anadolu Agency (AA).

Ujërat përmbytën rrugët dhe ndërtesat ndërsa zëdhënësi i BNPD-së, Raditya Jati tha se ekipet e shpëtimit deri më tani kanë gjetur trupat e 44 të vdekurve.

Nëntë të lënduar janë dërguar në spitale dhe ekipet e shpëtimit po kërkojnë më shumë persona të zhdukur në qytetin Flores.

Meteorologët kanë paralajmëruar se stuhi të ngjashme po kërcënojnë provincat e tjera indoneziane në orët e ardhshme, duke përfshirë Ache, Sumatra, Java Qendrore dhe Xhakarta. /Insajderi.com