Sëmundja misterioze në Indi lë një të vdekur dhe qindra persona të shruar në spital

Sëmundja misterioze në Indi lë një të vdekur dhe qindra persona të shruar në spital

Të paktën një person ka vdekur dhe 227 janë shtruar në spital nga një sëmundje e paidentifikuar në shtetin jugor të Indisë, Andhra Pradesh.

Pacientët kishin një gamë të gjerë të simptomave nga të përzierat deri te rëniet dhe rënia pa ndjenja, thanë mjekët.

Zyrtarët ende po hetojnë shkakun e sëmundjes, e cila përfshiu qytetin e Eluru gjatë fundjavës.

Kjo vjen ndërsa India vazhdon të luftojë me një pandemi, duke qenë e dyta në botë për numrin e të infektuarve me Covid.

Andhra Pradesh ka qenë një nga shtetet më të prekura – me më shumë se 800,000, ka numrin e tretë të rasteve në vend.

Por Covid-19 nuk duket të jetë shkaku i shtrimeve në spital gjatë fundjavës. Ministri i shëndetit i shtetit, Alla Kali Krishna Srinivas, tha se të gjithë pacientët kishin rezultuar negativë për koronavirus.

“Njerëzit që u sëmurën, veçanërisht fëmijët, papritmas filluan të vjellin pasi u ankuan për djegie të syve. Disa prej tyre u ra të fikët ose pësuan sulme,” tha një oficer mjekësor në Spitalin Qeveritar Eluru për Gazetën Indian Express.

Shtatëdhjetë njerëz janë shkarkuar, ndërsa 157 të tjerë janë ende duke u trajtuar, thanë zyrtarët.

Kryeministri i shtetit, Jaganmohan Reddy, tha se ekipet speciale mjekësore po dërgohen në Eluru për të hetuar shkakun e sëmundjes. Z. Reddy pritet gjithashtu të vizitojë qytetin për t’u takuar me pacientët dhe familjet e tyre./Insajderi.com

BBC News