Serbia falënderon Republikën Islamike të Iranit që nuk po e njeh Kosovën

Serbia falënderon Republikën Islamike të Iranit që nuk po e njeh Kosovën

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, u taku me homologun e tij nga Republika Islamike e Iranit në margjinat e Konferencës së Moskës mbi sigurinë ndërkombëtare dhe përparimin e bashkëpunimit.

Mediat e Beogradit njoftojnë se me këtë rast Vulin falënderoi palën iraniane “për mbështetjen parimore të përpjekjeve legjitime të Serbisë për ruajtjen e sovranitetit dhe të integritetit territorial në Kosovë”.

Bëhet e ditur se Beogradi së shpejti do të hapë në Teheran misionin e mbrojtjes.

Irani është një Republikë Islamike, e shpallur si e tillë në vitin 1979 pas rikthimit nga ekzili të Ruhollah Khomeinit, klerikut mysliman shi’it, i cili e rrëzoi sistemin laik të Iranit modern. /Insajderi.com