SHBA-ja ka regjistruar 1.829 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

SHBA-ja ka regjistruar 1.829 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Numri i personave të vdekur nga Coronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është rritur në 500.038, prej të cilëve 1.829 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Insajderi.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me Coronavirus në SHBA është rritur për 65.380, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 28.385.824.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 18,4 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve të kryera ka shkuar në mbi 337,7 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 3,48 milionë raste të konfirmuara dhe 47.498 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 10,93 milionë raste dhe Brazili me mbi 9,92 milionë. /Insajderi.com