SHBA-ja kundër armëpushimit mes izraelitëve dhe palestinezëve

SHBA-ja kundër armëpushimit mes izraelitëve dhe palestinezëve

Një takim i tretë emergjent i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara brenda një jave – mes ofensivës vdekjeprurëse të Izraelit në Gaza – ka përfunduar përsëri pa ndonjë rezultat konkret pasi Shtetet e Bashkuara bllokuan një deklaratë të përbashkët që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm midis Izraelit dhe Hamasit, transmeton Insajderi.

Takimi të dielën erdhi pasi SHBA-ja thuhet se bllokuan dy herë rezolutat e javës së fundit që do të kishin dënuar përgjigjen ushtarake të Izraelit dhe kishin kërkuar një armëpushim, raporton Al Jazeera.

Gati 200 vetë, përfshirë 58 fëmijë, janë vrarë në bombardimet intensive të enklavës së rrethuar prej dy milionë njerëzve.

Izraeli ka justifikuar fushatën e tij të bombardimeve si një hakmarrje ndaj sulmeve me raketa nga luftëtarët e Hamasit. Por lëvizja Hamas me bazë në Gaza tha se veprimet e saj ishin një përgjigje ndaj politikës izraelite të zhvendosjes së detyruar të palestinezëve në Jeruzalemin Lindor të okupuar dhe sulmit të Xhamisë Al-Aksa nga forcat izraelite javën e kaluar. Izraeli kishte humbur një afat të Hamasit për të tërhequr forcat e tij nga kompleksi i xhamisë.

Raundi i fundit i mosveprimit gjithashtu vjen pasi Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, nuk ka dhënë asnjë shenjë të planeve për të rritur presionin publik mbi Izraelin, në vend të kësaj duke theksuar në mënyrë të përsëritur të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten.

Kritikët, përfshirë anëtarët e partisë së Biden, kanë akuzuar administratën për zbardhjen e sulmeve izraelite, të cilat kanë vrarë të paktën 198 palestinezë në Gaza dhe plagosur më shumë se 1.000 të tjerë.

Të paktën 10 izraelitë, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë nga raketa të lëshuara nga Gaza që nga e hëna. Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, i tha takimit urgjent se SHBA “po punonin pa u lodhur përmes kanaleve diplomatike” për të ndaluar luftimet. “Shtetet e Bashkuara e kanë bërë të qartë se ne jemi të gatshëm të japim mbështetjen tonë dhe zyra të mira nëse palët kërkojnë një armëpushim”, tha ajo. Akoma, asnjë deklaratë e përbashkët nuk doli nga Këshilli, pavarësisht negociatave të udhëhequra nga Norvegjia, Kina dhe Tunizia.

SHBA, Kina, Franca, Rusia dhe Mbretëria e Bashkuar janë të gjithë anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurisë, duke u dhënë atyre të drejtën e vetos mbi deklaratat e përbashkëta.

Kina më parë kishte thirrur SHBA si zëri i vetëm kundërshtues për këtë çështje. Të hënën, një zyrtar i lartë i Fatah tha për Al Jazeera se ishin të zhgënjyer me pozicionin e SHBA.

“Dridhjet pozitive dhe serioze në thirrjen e fundit të Biden për Presidentin Abbas nuk pasqyruan veten në pozicionin e SHBA në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të martën e kaluar”, i tha Al Jazeera Sabri Saidam, anëtar i Komitetit Qendror Fatah, duke iu referuar thirrjes së së shtunës midis Biden dhe President palestinez. “Veprat jo fjalët janë ato që duhen!”, shtoi ai. /Insajderi.com