Kreu i Instagram, Adam Mosseri ka pranuar se ndryshimet në aplikacion nuk janë ‘ende të mira’, pasi Kim Kardashian dhe Kylie Jenner iu bashku" />

Shefi i Instagramit, Adam Mosseri reagon pas kritikave të përdoruesve përfshirë Kim Kardashianin dhe Kylie Jenner

Shefi i Instagramit, Adam Mosseri reagon pas kritikave të përdoruesve përfshirë Kim Kardashianin dhe Kylie Jenner

Kreu i Instagram, Adam Mosseri ka pranuar se ndryshimet në aplikacion nuk janë ‘ende të mira’, pasi Kim Kardashian dhe Kylie Jenner iu bashkuan kritikave në lidhje me ndryshimet në faqen e ndarjes së fotove për pretendimet se është e fiksuar pas TikTok.

Instagram po promovon gjithnjë e më shumë funksionin e tij Reels – një veçori e shkurtër video që duket se ka marrë inspirimi nga TikTok-u.

Por të martën (26 korrik), Mosseri insistoi se ndryshimet ishin të nevojshme dhe këtu për të qëndruar – ndërsa pranoi se kishte pasur probleme në dalje.

“Dua të jem i qartë, ne do të vazhdojmë të mbështesim fotot. Thënë këtë, duhet të jem i sinqertë, besoj se gjithnjë e më shumë Instagram do të bëhet video me kalimin e kohës”, tha ai.

Mosseri tha se ky ndryshim po ndodh si përgjigje ndaj sjelljes së përdoruesit, shkruan DailyMail.

“Ne duhet të mbështetemi në atë ndryshim duke vazhduar të mbështesim fotot”, shtoi ai.

Ai tha se njerëzit, ekranet e të cilëve u ndryshuan ishin pjesë e një grupi testimi, përpara një prezantimi më të gjerë.

“Nëse po shihni një version të ri të furnizimit me ekran të plotë ose po dëgjoni për të, dijeni se është një provë”, tha ai.

Mosseri, 39 vjeç, tha se ata besonin se një përvojë më e madhe në ekran të plotë – si për fotot ashtu edhe për videot – “mund të jetë një përvojë më argëtuese dhe tërheqëse”.

“Por unë gjithashtu dua të jem i qartë, nuk është ende mirë dhe ne do të na duhet ta çojmë atë në një vend të mirë nëse do ta dërgojmë tek pjesa tjetër e komunitetit të Instagramit”, shtoi ai.

Përdoruesit kanë thënë se janë të lodhur nga postimet e rastësishme të të huajve dhe se duan të shohin vetëm kontaktet e tyre.

Por Mosseri nuk kishte asgjë nga kjo dhe këmbënguli që rekomandimet do të ndihmonin rritjen e ‘komunitetit’ të mediave sociale.

“Është një mënyrë efektive dhe e rëndësishme për të ndihmuar krijuesit të arrijnë më shumë njerëz”, këmbënguli ai.

“Krijuesit janë kaq të rëndësishëm për të ardhmen e Instagramit dhe ne duam të sigurohemi që ata të jenë të suksesshëm dhe të marrin të gjithë kredinë që meritojnë”, shtoi tutje.

Ai foli ndërsa kritikët bombarduan drejtuesit e Instagram-it me lutjet për të ndaluar shtytjen për video dhe për ta kthyer Instagramin në origjinën e tij të thjeshtë të fotografive.

Të hënën, Kardashian dhe motra e saj Kylie Jenner – e cila është femra më e ndjekur në Instagram – iu lutën Adam Mosserit që të rimendonte planin e videos.

“Bëni sërish Instagramin në Instagram”, kanë postuar të dyja vajzat e famshme.

“Ndaloni të përpiqeni të jeni TikTok, dua të shoh vetëm foto të lezetshme të miqve të mi”, ishte një tjetër postim që u bë viral.

“Nëse nuk doni të bëni video, është më mirë të mos bëni. Ajo që dua është një Instagram që ka të bëjë me fotot që preferojnë fotot dhe ka të bëjë me video për ata që preferojnë atë format”, tha ai ndër tjera.

Megjithatë, duket se përpjekjet e Metës nuk ishin mjaft të mira për të mbajtur përdoruesit e saj

Tani, shumë përdorues do të shohin Reels në ekran të plotë ndërsa lëvizin nëpër llogarinë e tyre dhe do t’u shfaqet përmbajtje nga përdoruesit e tjerë me shpresën se do t’i ndiqni – të gjitha këto që kritikët thonë se janë shumë të ngjashme me TikTok-un. /Insajderi.com