Shefi i Kombeve të Bashkuara kërkon armëpushim të menjëhershëm në konfliktin Izrael-Palestinë

Shefi i Kombeve të Bashkuara kërkon armëpushim të menjëhershëm në konfliktin Izrael-Palestinë

Luftimet në Lindjen e Mesme duhet të ndalen menjëherë, tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në një takim të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të enjten, ndërsa ai nxiti Izraelin dhe palestinezët të thërrisnin një armëpushim të menjëhershëm dhe u zotua të nisë një thirrje të plotë humanitare për fonde, transmeton Insajderi.

“Dhjetë ditët e kaluara kanë qenë dëshmitarë të një rritje të rrezikshme dhe të tmerrshme të dhunës vdekjeprurëse në territorin e okupuar palestinez, veçanërisht në Gaza dhe në Izrael”, tha Guterres në takimin e thirrur nga Organizata e Bashkëpunimit Islamik dhe Grupi Arab, raporton Al Jazeera.

“Unë jam thellësisht i tronditur nga bombardimet e vazhdueshme ajrore dhe artilerie nga forcat e mbrojtjes izraelite në Gaza”, shtoi shefi i KB. “I tmerruar” nga raportet se nëntë anëtarë të një familje u vranë në kampin e refugjatëve al-Shati, Guterres gjithashtu theksoi: “Nëse ka një ferr në tokë, kjo është jeta e fëmijëve në Gaza”.

Ai tha se ishte gjithashtu jashtëzakonisht i shqetësuar për shkatërrimin e zyrave të medias dhe vrasjen e një gazetari në Gaza, duke theksuar se gazetarët kanë të drejtë të kryejnë punën e tyre. Sipas KB, bombardimet kanë marrë jetën e 208 palestinezëve, përfshirë 60 fëmijë dhe plagosën mijëra të tjerë.

Qitja e raketave nga Hamas drejt Izraelit ka rezultuar në 12 fatale, përfshirë dy fëmijë, dhe qindra të plagosur. Armiqësitë kanë shkaktuar dëme serioze në infrastrukturën kritike në Gaza, duke përfshirë rrugët dhe linjat e energjisë elektrike, tha Guterres.

Kalimet janë mbyllur dhe mungesa e energjisë po ndikon në furnizimin me ujë. Qindra shtëpi janë shkatërruar. Sulmet ajrore kanë dëmtuar gjithashtu disa spitale, të cilat ishin mbingarkuar tashmë nga pandemia e Coronavirusit. Mbi 50,000 palestinezë në Gaza janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe shumë po kërkojnë strehim në shkollat ​​e drejtuara nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën e Punëve për Refugjatët Palestinezë në Lindjen e Afërt (UNRWA), ku qasja në ujë dhe ushqim është e kufizuar, tha Guterres.

Agjencitë e ndihmës duhet të jenë në gjendje të kryejnë misionin e tyre, vazhdoi ai, duke vënë në dukje se Fondi Qendror i Reagimit të Emergjencave i KB dhe Koordinatori Humanitar planifikojnë të dërgojnë 14 milionë dollarë për territoret e okupuara palestineze.

“Aksesi për mallra humanitare është kryesorja. Sulmet nga grupet militante në zonat përreth pikave të kalimit janë të papranueshme”, theksoi shefi i KB-së.

Guterres i bëri thirrje Izraelit që të lejojë hyrjen e papenguar për ndihmë humanitare – përfshirë ushqimin, karburantin dhe furnizimet mjekësore – në Gaza. Ai gjithashtu shprehu shqetësimin për raketat e lëshuara nga Gaza, të cilat kanë arritur deri në Tel Aviv dhe rrethinat e saj dhe Aeroportin Ben Gurion dhe kanë marrë jetën e civilëve.

“Edhe luftërat kanë rregulla”, theksoi sekretari i përgjithshëm, duke theksuar gjithashtu: “Civilët duhet të mbrohen. Sulmet pa kriter dhe sulmet kundër civilëve dhe pronës civile, janë shkelje e ligjeve të luftës”.

“Nuk ka asnjë justifikim, përfshirë antiterrorizmin ose vetëmbrojtjen, për heqjen dorë nga palët në konflikt të detyrimeve të tyre sipas ligjit ndërkombëtar humanitar”, shtoi Guterres.

Ai nxiti autoritetet izraelite të respektojnë ligjet që rregullojnë konfliktin e armatosur, duke përfshirë përdorimin proporcional të forcës dhe i thirri ata që të ushtrojnë përmbajtje maksimale në operacionet e tyre ushtarake.

Ai më tej nxiti Hamasin dhe grupet e tjera të armatosura të ndalonin hedhjen pa kriter të raketave dhe mortajave nga lagjet civile shumë të populluara në qendrat e popullsisë civile në Izrael, në shkelje të qartë të ligjit ndërkombëtar humanitar. Zonat civile të populluara dendur nuk duhet të përdoren për qëllime ushtarake, theksoi Guterres.

Shefi i KB shprehu shqetësim të thellë në lidhje me vazhdimin e përleshjeve të dhunshme midis forcave izraelite të sigurisë dhe palestinezëve përtej Bregut Perëndimor të okupuar, duke përfshirë Jeruzalemin Lindor, dhe nxiti Izraelin të ndalojë prishjet dhe dëbimet në territorin e okupuar palestinez.

Guterres tha se ai po punon me Egjiptin, Jordaninë dhe Katarin për të inkurajuar të gjitha palët për të ndaluar dhunën dhe gjithashtu është duke u angazhuar me të gjitha palët në konflikt, përfshirë Hamasin, për të siguruar përfundimin e armiqësive.

Kombet e Bashkuara mbështesin një zgjidhje me dy shtete në bazë të linjave të vitit 1967, me Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe Palestinës. /Insajderi.com