Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se reshje bore parashihen të martën, të mërkurën dhe në fundjavë. Kështu, m" />

Shi dhe borë

Shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se reshje bore parashihen të martën, të mërkurën dhe në fundjavë.

Kështu, mot i ndryshueshëm do të mbajë gjatë javës së dytë të marsit.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-12 gradë Celsius.

“Java e dytë e muajit mars do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm. Parashihen reshje në formë shiu dhe bore, në viset e ulëta dhe mesatare, ndërsa në viset e larta mbi 1000 m, parashihen reshje bore. Reshje shiu dhe bore parashihet ditën e martë, të mërkurën dhe në fundjavë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-12 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8 m/s”. /Insajderi.com