Shkon në 28 numri i viktimave nga konflikti në xhaminë Al-Aksa

Shkon në 28 numri i viktimave nga konflikti në xhaminë Al-Aksa

Të paktën 28 ​​palestinezë të vrarë në sulmet izraelite në Gaza ndërsa Hamas lëshon raketa në Izrael, pas disa ditësh tensionesh në Jeruzalem, transmeton Insajderi

Ushtria izraelite vazhdoi bombardimet e saj në Rripin e rrethuar të Gazës të martën në mëngjes, duke synuar disa zona pasi raketat u qëlluan nga enklava, raporton Al Jazeera.

Të paktën dy njerëz janë vrarë të martën, thanë autoritetet shëndetësore në Gaza. Sulmet e reja vijnë disa orë pasi të paktën 28 ​​palestinezë – përfshirë 10 fëmijë – u vranë në sulmet ajrore izraelite brenda natës pasi Hamasi lëshoi ​​raketa nga territori bregdetar drejt Izraelit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza.

Zjarri me raketa erdhi pasi Hamasi lëshoi një ultimatum duke kërkuar që Izraeli të qëndronte poshtë forcave të tij të sigurisë nga kompleksi i Xhamisë Al-Aksa në Jeruzalemin Lindor të okupuar pas disa ditësh dhune kundër Palestinës.

Policia izraelite sulmoi kompleksin të hënën për të tretën ditë radhazi, duke gjuajtur çelik të veshur me gome, granata marramendëse dhe gaz lotësjellës ndaj besimtarëve palestinezë brenda xhamisë në ditët e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Më shumë se 700 palestinezë u lënduan në Jeruzalem dhe përtej Bregut Perëndimor të okupuar gjatë 24 orëve të fundit. /Insajderi.com