Shoferi kroat i autobusit tregon një “hile” që shpëton jetë kur lodhesh në vozitje

Shoferi kroat i autobusit tregon një “hile” që shpëton jetë kur lodhesh në vozitje

Pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona, shoferi kroat i autobusit, Juraj Zebalj, ka treguar një mënyrë se si shpëtohen jetë kur lodhesh në timon, transmeton Insajderi.

Derisa u kujtoi shoferëve se lodhja është pasagjeri më i keq, Zebalj u bëri apel të gjithëve që të pushojnë kur ndjehen të përgjumur gjatë ngasjes.

Shoferi i autobusit, i cili ra nga rruga afër Slavonski Brod të dielën në mëngjes, tha se ai ra në gjumë për një kohë derisa ishte duke vozitur, gjë që shkaktoi vdekjen e 10 personave derisa dhjetëra të tjerë mbetën të lënduar.

Kjo tragjedi e shtyu shoferin e mitingut, Juraj Zebalj, t’u kujtojë shoferëve se si të shpëtojnë jetën e tyre, por edhe të të tjerëve, kur ndihen të lodhur pas timonit.

“Kur bëhet fjalë për lodhjen, nuk ka asnjë heronj, nuk ka trima dhe askush nuk është mbinjeri. Njerëzit më së shpeshti gabojnë kur mendojnë se do të humbasin disa orë derisa të vijnë në vete. Sakrifikoni mallkimin e 20 minutave dhe pushoni kudo që të ndodheni”, shkroi ai në Facebook me një video, në të cilën zbuloi një “hile” vitin e kaluar se si të freskohesh gjatë ngasjes.

Kafeja dhe pijet energjike janë një zgjidhje kimike e problemit, megjithatë në një periudhë afatshkurtër. Lodhja nuk zgjidhet nga kimia , por nga biologjia “, fillon Zebalj dhe zbulon se problemi mund të zgjidhet vetëm – duke fjetur.

15 deri në 20 minuta gjumë janë të mjaftueshme, shpjegon Zebalj dhe shton se është një i ashtuquajtur “gjumë i shkurtër”.

“Mos flini më gjatë sepse do të hyni në një fazë të gjumit të thellë dhe do të zgjoheni të lodhur. Mos u mashtroni, mos flini më shumë se 15 minuta, nuk duhet të shkoni në një gjumë të thellë. Dilni dhe shëtisni, shtrihuni”, tha më tej shoferi me përvojë. /Insajderi.com