Shpallen finalistët e “Festivalit të Këngës” – çfarë mund të presim nga nata e dytë e spektaklit?

Shpallen finalistët e “Festivalit të Këngës” – çfarë mund të presim nga nata e dytë e spektaklit?

22 dhjetori ishte mbrëmja që hapi zyrtarisht spektaklin më të madh të muzikës shqiptare, “Festivali i Këngës”, njofton Insajderi.

I mbajtur në ambient të hapur në pajtueshmëri me udhëzimet shëndetësore, pjesëmarrësit prezantuan këngë e tyre.

Sipas lajmërimit të Radio Televizionit Shqiptar, Juria e Fest ‘59 vendosi të çojë në finalen e 23 dhjetorit këngët e interpretuara nga 18 artistët:

 • Orgesa Zaimi
 • Festina Mejzini
 • Devis Xherahu
 • Inis Neziri
 • Florent Boshnjaku
 • Sardi Strugaj
 • Gjergj Kaçinari
 • Rosela Gjylbegu
 • Kastro Zizo
 • Wendi Mancaku
 • Evi Reçi
 • Xhesika Polo
 • Anxhela Peristeri
 • Era Rusi
 • Gigliola Haveriku
 • Viktor Tahiraj
 • Kamela Islamaj
 • Mirud

Natën e dytë të festivalit, këngëtarët në garë do të prezantohen ndryshe, me një gjetje artistike që përbën një risi për festivalin e 59-të: këngët në versionin akustik.

“Mesazhet sociale të solidaritetit e dashurisë do të vijnë me të tjera performanca emocionuese. Vajzat e Kryqit të Kuq do të sjellin një performancë me mesazhe paqeje e shprese të këngës së njohur “Heal the World”, shkruan RTSH-ja në një postim publik në Facebook.

Për të gjithë ndjekësit, i ftuar special do të jetë artisti Petrit Çarkaxhiu. Nata e dytë e Fest ‘59, mund të ndiqet sonte në RTSH 1, në rrjetin social facebook dhe kanalin e youtube të RTSH, ose nëpërmjet aplikacionit RTSH TANI.

Në videon e mëposhtme mund të ndiqni mbrëmjen e parë të festivalit. /Insajderi.com