Shqipëria zhvillon miqësore me Uellsin në qershor

Shqipëria zhvillon miqësore me Uellsin në qershor

Shqipëria dhe Uellsi kanë pranuar së fundmi të përballen në një takim miqësor më pesë qershor, njofton Insajderi.

Federata Shqiptare e Futbollit konfirmon se së bashku me palën uellsiane kanë vendosur të zhvillojnë një test miqësor në këtë datë, në stadiumin e Cardiff.

Ora e sfidës është 18:00. Ndërkohë, kjo do të jetë përballja e katërt mes ‘kuqezinjve’ dhe uellsianëve.

Pritet nëse përpara nisjes së ndeshjeve eliminatore të Kupës së Botës në muajin mars Shqipëria do të zhvillojë një tjetër miqësore.

Njoftimi i FSHF-së

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë një miqësore me Uellsin më datë 5 qershor 2021. Zyra e shtypit në FSHF bën me dije se të dyja federatat kanë rënë dakord për zhvillimin e kësaj ndeshjeje që do të zhvillohet në Uells.

Takimi do të luhet në “Cardiff City Stadium” dhe do të nisë në ora 18:00. Kjo do të jetë ndeshja e katërt midis Shqipërisë dhe Uellsit në histori, teksa në të kaluarën janë përballur tre herë me njëra-tjetrën.

Shqipëria ka luajtur dy herë me Uellsin për eliminatoret e Kampionatit Europianit 1996. Ndeshja e parë u luajt në Kardif më 7 shtator 1994 dhe përfundoi me fitoren 2-0 të vendasve. Golat u shënuan nga Chris Coleman (10’) dhe Ryan Giggs (67’).

Në sfidën e dytë mes dy vendeve të luajtur më 15 nëntor 1995 në stadiumin “Qemal Stafa” të Tiranës rezultati u fiksua në barazim 1-1. Sokol Kushta kaloi në avantazh kuqezinjtë me një gol të realizuar në minutën e 5-të, ndërsa uellsianët barazuan shifrat në minutën e 43-të me anë të Mark Pembridge.

Ndeshja e tretë mes dy vendeve u luajt më 20 nëntor 2018 në stadiumin “Elbasan Arena”. Sfida, që ishte një miqësore, u mbyll me fitoren 1-0 të Shqipërisë falë golit të Bekim Balajt në minutën e 58-të.

/Insajderi.com