Shtyhet seanca për të akuzuarit që hodhen gaz lotsjellës në Kuvend

Shtyhet seanca për të akuzuarit që hodhen gaz lotsjellës në Kuvend

Për 14 prill është shtyrë seanca ndaj Albulena Haxhiut, Pal Lekajt, Donika Kadaj-Bujupi e Besa Baftiu, që akuzohen për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

Kjo pasi avokatët mbrojtës thanë se nuk kanë marrë provat e nevojshme.

Kështu, gjyqtarja, Fatime Dermaku e shtyu këtë seancë.

Të akuzuarit kërkojnë që sa më shpejtë të përfundojë ky proces.

Në aktakuzë thuhet se më 19 shkurt 2016, rreth orës 12:20, në hollin e Kuvendit e Kosovës, pas pauzës së punimeve të Kuvendit, derisa të akuzuarit ishin duke u kthyer në sallë, gjatë kontrollit nga ana e punëtorëve të sigurimit të Kuvendit, tek të akuzuarit ishin gjetur dhe sekuestruar nga një bombole e gazit lotsjellës, të cilën e mbanin pa autorizim. /Insajderi.com