Si ndodhi që vogëlushi me frakturë në kokë u rrit për t’u bërë ‘kalkulatori njeri më i shpejtë në botë’?

Si ndodhi që vogëlushi me frakturë në kokë u rrit për t’u bërë ‘kalkulatori njeri më i shpejtë në botë’?

Sa bëjnë 869,463,853 herë 73?

Ndërsa një person mesatar do të kërkonte akoma kalkulatorin e tij, 20-vjeçari, Neelakantha Bhanu Prakash, tashmë e ka përgjigjen.

Është 63,470,861,269 dhe duhen vetëm 26 sekonda që Bhanu, i njohur në Indi si “kalkulatori më i shpejtë njerëzor në botë”, për ta gjetur përgjigjen në kokën e tij, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Sipas Librit të Rekordeve Limca – ekuivalenti i Indisë me Rekordet Botërore të Guinness – mendja e Bhanu përpunon numrat me një shpejtësi mesatare prej 12 në sekondë, rreth 10 herë më shpejt se një tru i rregullt.

Bhanu thotë se ai është në gjendje të bëjë llogaritje kaq komplekse me shpejtësi marramendëse përmes “praktikës së strukturuar”.

“Le të themi se po bëj një shumëzim prej 8,763 shumëzuar me tetë”, thotë ai. “Unë ndoshta do të shumëzoj: 8,000 me tetë që është 64,000, 700 me tetë që është 5,600, 60 me tetë që është 480, tre me tetë është 24. Dhe unë mbledh të gjitha këto. Por kjo kërkon që truri i njeriut t’i mbajë mend të gjithë numrat”.

Më 15 gusht, Bhanu, nga Hyderabad në shtetin jugor Telangana të Indisë, u bë aziatiku i parë që fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Llogaritjes Mendore në Olimpiadën e Sporteve të Mendjes (MSO) në Londër. Ai është gjithashtu fituesi i parë jo-evropian në historinë 23-vjeçare të ngjarjes.

Bhanu, aged 10, poses with his haul of math tournament trophies in 2010.

Në 2005, në moshën 5 vjeçare, Bhanu ra nga skuteri i kushëririt të tij kur u përplas nga një kamion, duke i përplasur kokën në rrugë.

Bhanu theu kafkën. Ai kishte nevojë për 85 qepje dhe operacione të shumëfishta, para se mjekët ta vinin në një gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia.

Kur ai u zgjua gati shtatë ditë më vonë, mjekët u thanë prindërve të tij se Bhanu mund të kishte ngecje kognitive (njohëse) për pjesën tjetër të jetës së tij për shkak të dëmtimeve të kokës. /Insajderi.com