Si shkoi operimi i tretë i Arnold Schwarzenegger në zemër?

Si shkoi operimi i tretë i Arnold Schwarzenegger në zemër?

Arnold Schwarzenegger, aktori 73-vjeçar dhe ish-guvernatori republikan i Kalifornisë, zbuloi të enjten në mediat sociale se ai ishte nënshtruar një operacioni në zemër, njofton Insajderi.

Në postimin, i cili ishte shpërndarë në Instagram dhe Tëitter, Schwarzenegger ndau se ai iu nënshtrua operacionit për të zëvendësuar valvula e tij e aortës në qendrën mjekësore të Klinikës Cleveland në Ohio.

Një operacion ti tillë i vështirë nuk duhet të dështojë assesi duke pasur parasysh se ndihmon në rrjedhjen e gjakut nga zemra dhe përmes pjesës tjetër të trupit. Ajo gjithashtu mund të çojë në stenozë të aortës, dhe është më e zakonshme tek njerëzit e moshuar.

Të tjerët, si Schwarzenegger, kanë probleme të zemrës gjatë gjithë jetës për shkak të një defekti të lindur të zemrës.

Aktori postoi se ai tashmë ndihej më mirë.

“Ndihem fantazi dhe tashmë kam ecur në rrugët e Cleveland duke shijuar statujat tuaja të mahnitshme”, shkroi ai në Instagram. “Faleminderit çdo doktori dhe infermiereje në ekipin tim!”

Kjo nuk është operacioni i tij i parë në zemër. Schwarzenegger kishte një operacion të hapur në zemër dy vjet më parë për të zëvendësuar një valvul pulmonare, pas një zëvendësimi të mëparshëm të valvulës pulmonare në vitin 1997. /Insajderi.com