Si shpëtuan mrekullisht vëllezërit shqiptarë në aksidentin në Kroaci

Si shpëtuan mrekullisht vëllezërit shqiptarë në aksidentin në Kroaci

Dy vëllezërit nga Dietikon mbijetuan nga një aksident horror të shtunën e kaluar në Kroaci. Ata shpëtuan vetëm falë rripit të sigurimit.

Enveri * (21) dhe Besmiri S. * (24) nga Dietikon mezi prisnin që më në fund të shkonin me pushime në vendlindjen e tyre. Ata janë me prejardhje nga Bujanovci, shkruan Blick.

Besmiri ulet në timonin e kuq të Mercedes CLS 63 AMG. Ai humbet kontrollin e veturës pasi hyn në Kroaci, një veturë me 557 kuaj fuqi, përcjell albinfo.ch.

Ata rrotullohen disa herë dhe vetëm rastësisht ata zbulohen nga punëtorët e mirëmbajtjes së rrugëve, raporton gazeta kroate «24 sata».

Një ambulancë i dërgon në spitalin e Vinkovcit. Diagnoza: Vëllai i vogël Enveri, i cili ishte ulur në vendin e pasagjerëve, u plagos rëndë. Ai pësoi një brinjë të thyer dhe duhet të qëndronte më gjatë në spital. Shoferi Besmir largohet me lëndime të lehta. Nga makina, e cila mund të vozitet 100 km/h në 3.7 sekonda, mbetet vetëm një grumbull mbeturinash.

Fqinji i tyre, Artan Shabani (36) i njeh dy vëllezërit dhe thotë: “Është shumë keq se çfarë ka ndodhur. Vetura është shkatërruar plotësisht, por për fat të mirë të dy janë ende gjallë, kjo është gjëja më e rëndësishme. ”

Zyrtarisht, shkaku i aksidentit është ende i paqartë. Shabani thotë që ai ka dëgjuar për “vajin në rrugë”. Kjo do të bënte që Mercedes-i i kuq të rëshqiste. Autoritet po hetojnë për shpejtësinë.

Aksidenti ndodhi në Autostradën kroate A3. Aksi i tranzitit ishte krenaria e ish-Jugosllavisë, por sot rruga është e njohur me njerëzit që kthehen nga Ballkani. Zyrtarisht ju mund të vozitni 130 km / h pothuajse të gjithë autostradën. Sidoqoftë, shumë njerëz e dinë se policia zakonisht i mbyll sytë në shpejtësimatës edhe në 150 km/h.