Sipas “Forbes”, Barcelona konsiderohet klubi me vlerën më të madhe – lista e top 20 klubeve

Sipas “Forbes”, Barcelona konsiderohet klubi me vlerën më të madhe – lista e top 20 klubeve

Prestigjozja “Forbes” ka përpiluar sot një klasifikim special prej 20 vendesh për vlerat e klubeve të futbollit botëror, njofton Insajderi.

Këtë listë e kryeson Barcelona me 4,76 miliardë dollarë, e ndjekur nga Real Madrid me 4,75 miliardë dollarë, podiumin e mbyll Bayern Munchen me vlerën e 4,125 miliardëve, në vend të katërt ndodhet Manchester United me 4,2 miliardë dhe “Top 5” e mbyll Liverpool me 4,1 miliardë.

Vlen të theksohet se asnjë skuadër italiane nuk ndodhet në “Top 10”, me Juventusin që renditet në vendin e 11 me 1,95 miliardë dhe Interin në vendin e 14 me 743 milionë dollarë, Milani renditet në vendin e 16 me 559 milionë dhe këtë klasifikim e përmbyll Ajax me 413 milionë.

KLASIFIKIMI I PLOTË –

 1. BARCELONA –4,76 miliardë dollarë
 2. REAL MADRID –4,75 miliardë dollarë
 3. BAYERN MUNCHEN –4,1 miliardë dollarë
 4. MANCHESTER UNITED –4,2 miliardë dollarë
 5. LIVERPOOL – 4,1 miliardë dollarë
 6. MANCHESTER CITY –4 miliardë dollarë
 7. CHELSEA –3,2 miliardë dollarë
 8. ARSENAL –2,8 miliardë dollarë
 9. PSG –2,5 miliardë dollarë
 10. TOTTENHAM –2,3 miliardë dollarë
 11. JUVENTUS –1,95 miliardë dollarë
 12. BORUSSIA DORTMUND1,9 miliardë dollarë
 13. ATLETICO MADRID –1 miliardë dollarë
 14. INTER –743 milionë dollarë
 15. EVERTON –658 milionë dollarë
 16. MILAN –559 milionë dollarë
 17. ROMA –556 milionë dollarë
 18. WEST HAM UNITED –508 milionë dollarë
 19. LEICESTER CITY–455 milionë dollarë
 20. AJAX –413 milionë dollar

/Insajderi.com