Siria emëron Faisal Mekdad Ministër të Jashtëm pas vdekjes të Walid al-Moallem

Siria emëron Faisal Mekdad Ministër të Jashtëm pas vdekjes të Walid al-Moallem

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka emëruar Faisal Mekdad si Ministër të ri të Jashtëm, duke zëvendësuar Walid al-Moallem i cili vdiq gati një javë më parë, sipas një deklarate nga presidenca, transmeton Insajderi.

Mekdad do të zëvendësohet si zv / ministër i jashtëm nga ambasadori i Sirisë në Kombet e Bashkuara, Bashar Jaafari, i cili nga ana tjetër, do të zëvendësohet nga ambasadori në Vjenë Bassam al-Sabbagh, thuhet në deklaratën e të dielës, raporton Al Jazeera.

Moallem, një njeri i fortë i qeverisë al-Assad i cili mbajti punën e tij përmes një dekade konflikti dhe disa riorganizimesh, vdiq të hënën në moshën 79 vjeç.

Njoftimi i qeverisë nuk specifikoi shkakun e vdekjes së tij, por shëndeti i tij u kuptua që ishte përkeqësuar për disa kohë.

Pasardhësi i tij 66 vjeçar, Mekdad, filloi një karrierë në Ministrinë e Jashtme siriane në 1994 dhe ka qenë zëvendës Ministër i Jashtëm që nga 2006.

Ai e shoqëroi Moallem në shumicën e takimeve dhe konferencave dhe ndërhyri për të bërë deklarata kur shëndeti i këtij të fundit filloi të përkeqësohej.

Mekdad, i cili ka një doktoraturë në letërsinë angleze nga Universiteti Charles në Pragë, lindi në 1956 në fshatin Ghasam në provincën jugore të Deraa. Në 1995 ai u bashkua me delegacionin Sirian në Kombet e Bashkuara dhe ishte përfaqësuesi i përhershëm i vendit të tij në KB nga 2003 deri 2006 para se të bëhej zëvendësministër i Jashtëm.

Në maj 2013, personat e armatosur rrëmbyen babanë e tij të atëhershëm 84 vjeçar Walid Mekdad para se ta lirojnë atë javë më vonë në këmbim të rebelëve që lirojnë 43 të burgosur. /Insajderi.com