“Siria është një nga katastrofat më të mëdha humanitare”

“Siria është një nga katastrofat më të mëdha humanitare”

Një dekadë ka kaluar që kur kryengritja e Pranverës Arabe u përhap në Lindjen e Mesme dhe goditi Sirinë. Protestat shkatërruan Sirinë Jugore dhe duke vazhduar në kryeqytetin e Damaskut – shtëpia e udhëheqësit të vendit, Bashar al-Assad, shkruan Fox News, transmeton Insajderi.

Protestat kërkuan dorëheqjen e Asadit, por ndryshe nga çfarë ndodhi në Tunizi, Egjipt dhe Libi, ku sundimtarët u detyruan të largoheshin nga pushteti, Asadi dhe regjimi i tij nuk u tërhoqën.

Ushtria siriane shpejt trajnoi forcën e saj vdekjeprurëse ndaj protestuesve paqësorë, duke nxitur reagime nga udhëheqësit ndërkombëtarë dhe grupet e të drejtave të njeriut.

Sot, 10 vjet në një luftë civile, vendi është shkatërruar. Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 400,000 njerëz janë vrarë. Vlerësohet se mbi 1 milion janë plagosur. Gjysma e popullsisë së para luftës së vendit janë dëbuar nga shtëpitë e tyre, dhe KB-ja vlerëson se më shumë se pesë milionë janë bërë refugjatë jashtë kufijve të vendit dhe 6 milion të tjerë të zhvendosur brenda vendit.

“Padyshim që po shohim një nga katastrofat më të mëdha humanitare,” i tha avokati i të drejtave të njeriut me qendër në Londër, Toby Cadman. /Insajderi.com