Joe Biden do të betohet si presidenti i 46't i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, d" />

Sot do të inagurohet Joe Biden si president amerikan

Sot do të inagurohet Joe Biden si president amerikan

Joe Biden do të betohet si presidenti i 46’t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke marrë drejtimin e një kombi të shkatërruar nga ndarja politike, ankthi ekonomik dhe një pandemi e paepur, shkruan BBC.

Nënkryetarja e zgjedhur, Kamala Harris, do të bëjë betimin e zyrës së bashku me të në Uashington, i cili është forcuar mes frikës nga trazirat civile.

Rreth 25,000 trupa do të ruajnë ceremoninë e inaugurimit pas një trazire vdekjeprurëse në Capitol që ndodhën më 6 janar.

Donald Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë pas katër vjet qëndrimi dhe insistimit për të mos e lëshuar pushtetin. /Insajderi.com