Sot hapet vendkalimi i ri kufitar midis Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Sot hapet vendkalimi i ri kufitar midis Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se të dielën e 18 korrikut, do të hapet vendkalimi kufitar midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë së Veriut, në pikën Restelicë-Strazimir, njofton Insajderi.

Në njoftimin e MPB-së më tej thuhet se ceremonia e hapjes së këtij pikëkalimi kufitar do të mbahet nga ora 12:00.

“Ministria e Punëve të Brendshme njofton se të dielën, më 18 korrik, duke filluar nga ora 12:00 do të mbahet ceremonia e hapjes së vendkalimit kufitar në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, në pikën Restelicë-Strazimir”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Kosova dhe Maqedonia e Veriut aktualisht kanë dy pikë-kalime kufitare, Hanin e Elezit dhe Glloboqicën.

Pikë kalimi kufitar në Han të Elezit frekuentohet më shumë nga udhëtarët e të dy shteteve. /Insajderi.com