Sot mot i vranët dhe reshje të dobëta bore

Sot mot i vranët dhe reshje të dobëta bore

Sipas Instituti Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë së enjtes pritet të mbajë mot i vranët dhe me reshje të dobëta bore, njofton Insajderi.

Reshjet më intensitet mesatar priten të bien në vise të larta kodrinore-malore.

“Kjo situatë meteorologjike me këtë mot të ftohtë do të vazhdojë të paktën për tetë ditë të ardhshme dhe vije si pasojë e prezencës së masave ajrore të fuqishme me origjinë nga veriu i kontinentit.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri-1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 0 deri 2 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-9m/s”, njofton IHMK-ja./Insajderi.com