Seanca për Presidentin mbahet në ora 18:00

Seanca për Presidentin mbahet në ora 18:00

14:58 ⌚ Seanca për Presidentin mbahet në ora 18:00

Seanca për Presidentin do të mbahet në ora 18:00.

Kështu i thanë Gazetës Online Insajderi, burime brenda Lëvizjes Vetëvendosje dhe Kuvendit të Kosovës.

Aty pritet të shihet nëse vendi do ta ketë presidenten e re apo legjislatura shpërndahet për të shkuar në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka deklaruar se do të qëndrojnë në sallë gjatë kohës sa votohet Osmani.

Ndërsa, ambasadori britanik, Nicholas Abbott, tha se opozita duhet të jetë konstruktive duke qëndruar në sallën e Parlamentit e të votojë si të dojë. /Insajderi.com


13:35  ⌚      Seanca për Presidentin mbahet pasdite

Seanca për Presidentin pritet të mbahet të shtunën pasdite.

Kështu i thanë Gazetës Online Insajderi, burime brenda Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje.

Për të pasur kuorum duhet të qëndrojnë në sallë 80 deputetë.

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka marrë vendim që të jetë present në Kuvend gjatë kohës sa votohet Presidenti.

Të premten në Kuvendin e Kosovës, kishte situatë dramatike, ku partia e Albin Kurtit donte ta miratonte plotësim-ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet.

Opozita kundërshtoi – shantazh këtë përpjekje të pushtetit e cilësoi.

Ndërsa, deputetë të VV-së, theksuan se nuk do ta braksin bashkëpunimin me Vjosa Osmanin, pasi Partia Demokratike e Kosovës kërkon një president “më unifikues”. /Insajderi.com