Spanja po rrezikohet përsëri nga Coronavirusi

Spanja po rrezikohet përsëri nga Coronavirusi

Qeveria Spanjolle u ka kërkuar autoriteteve në Madrid të forcojnë kufizimet e Coronavirusit në të gjithë qytetin, duke paralajmëruar një “rrezik serioz” për banorët nëse nuk e bëjnë këtë.

Madrid zgjati kufizimet në pikat e nxehta Covid-19 të Premten, por refuzoi thirrjet për një bllokim në të gjithë qytetin.

Të shtunën Ministri i Shëndetësisë i Spanjës, Salvador Illa, tha se kufizimet aktuale nuk shkuan aq sa duhet.

Ai tha se ishte “koha për të vepruar me vendosmëri” për të kontrolluar pandeminë.

“Ekziston një rrezik serioz për banorët, për rajonet fqinje” tha Illa, duke u bërë thirrje autoriteteve rajonale të kryeqytetit “të vendosin shëndetin e qytetarëve në radhë të parë” dhe të imponojnë një bllokim të pjesshëm në të gjithë qytetin, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Rajonet e Spanjës janë të ngarkuara me kujdesin shëndetësor dhe kështu qeveria qendrore nuk ka fuqinë të vendosë kufizimet që preferon.

Madrid është përsëri në epiqendrën e shpërthimit të Coronavirusit të Spanjës, siç ishte gjatë pikut të parë në fillim të këtij viti. Vendi regjistroi 12,272 raste të tjera të premten, duke e çuar totalin zyrtar në 716,481, numrin më të lartë të infeksionit në Evropën Perëndimore.

Spanja dhe shumë vende të tjera në hemisferën veriore kanë parë një valë të dytë të pandemisë së Coronavirusit në javët e fundit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka lëshuar një paralajmërim të ashpër në lidhje me ringjalljen e virusit në Evropë dhe gjetkë ndërsa dimri po afrohet. /Insajderi.com