Spanja regjistron numrin më të ulët të infektimeve me Coronavirus

Spanja regjistron numrin më të ulët të infektimeve me Coronavirus

Me më pak se 21 mijë raste të tjera të Coronavirusit të ri (COVID-19), Spanja gjatë fundjavës së fundit ka regjistruar numrin më të ulët të infeksioneve për këtë vit, transmeton Insajderi.

Këto shifra vijnë pavarësisht asaj se Ministria e Shëndetësisë konfirmon një numër në rritje të llojeve shqetësuese të Coronavirusit nga e gjithë bota, raporton Anadolu Agency (AA).

Lloji i parë i zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar është zbuluar gati 900 herë në Spanjë. Ministria spanjolle tha se ai është më ngjitës dhe mund të jetë më vdekjeprurës se llojet e tjera, por shtoi se nuk do të ndikojë në mënyrë drastike te vaksinat.

“Po zgjerohet më ngadalë se sa pritej. Ndoshta sepse masat që kemi marrë kanë ndihmuar në parandalimin e përhapjes së tij”, tha Fernando Simon, shefi epidemiolog i Spanjës.

Pavarësisht se lloji i ri është zbuluar më pak se 1 mijë herë, ai është bërë mbizotërues në rajonet Asturias, Ishujt Balearic, Cantabria dhe Katalonja.

Ndërkohë, Spanja ka zbuluar 15 raste të llojit të parë të zbuluar në Afrikën e Jugut, lloj i cili sipas ministrisë i bën vaksinat më pak efektive.

Afrika e Jugut madje anuloi shpërndarjen e vaksinës Oxford-AstraZeneca pasi u zbulua se kishte pak efekt në COVID-19 e shkaktuar nga mutacioni.

Spanja ka konfirmuar dy shpërthime të vogla të këtij lloji. Një që buron nga një grup udhëtarësh që shkuan në Tanzani dhe një grup tjetër prej katër rastesh të lidhura ndoshta me këtë lloj virusi.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se po studion edhe katër lloje të tjera të virusit të ri potencialisht kërcënuese.

Gjatë fundjavës, Spanja konfirmoi 535 vdekje të tjera nga Coronavirusi. Vendi ka administruar mbi 3 milionë doza të vaksinës, me pothuajse 1.2 milionë që kanë marrë të dy dozat e nevojshme. /Insajderi.com