Spotify zbulon listën e këngëve më të dëgjuara për vitin 2020

Spotify zbulon listën e këngëve më të dëgjuara për vitin 2020

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weekend janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake ishte artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke marrë vendin e parë nga Ed Sheeran.

Blinding Lights e Ëeeknd ishte kënga më e dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa Divinely Uninspired To A Hellish Extent e Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.

Bad Bunny ishte artisti më i madh globalisht, duke grumbulluar 8.3 miliardë rryma.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë rryma, pasuar nga The Weeknd’s After Hours dhe Post Malone’s Hollywood’s Bleeding.

Fine Line i Harry Styles dhe Future Nostalgia e Dua Lipa morën përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti, ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey Sh * ged Married Annoyed, dhe Daily Times News Briefing./Insajderi.com

BBC News