Stafi i Shtëpisë së Bardhë do të jenë prej të parëve që do të marrin vaksinën Pfizer

Stafi i Shtëpisë së Bardhë do të jenë prej të parëve që do të marrin vaksinën Pfizer

Anëtarët e vjetër të administratës Trump do të jenë ndër njerëzit e parë që do të vaksinohen kundër Covid në SHBA, thonë zyrtarët.

Punonjësit e Shtëpisë së Bardhë pritet të marrin vaksinën Pfizer / BioNTech këtë javë.

Por të dielën, Presidenti Donald Trump tha se vaksinat e hershme do të ofroheshin vetëm në raste specifike.

Vaksina ofron mbrojtje deri në 95% kundër Covid-19 dhe u konsiderua e sigurt nga rregullatorët e SH.B.A. të premten.

Tre milion dozat e para të vaksinës aktualisht po shpërndahen në dhjetëra vende në të 50 shtetet në të gjithë SHBA.

Dërgesa e parë e atyre dozave u bë në Miçigan ku punonjës shëndetësorë dhe të moshuar ishin duke pritur në radhë për të marrë të vaksinat e para që nga e hëna./Insajderi.com

BBC News