Stili flokëve që do të mbizotërojë këtë vit

Stili flokëve që do të mbizotërojë këtë vit

Stili i quajtur “French bob” është parashikuar të mbizotëroj këtë vjeshtë, e për këtë pandemia ka luajtur një rol të rëndësishëm.

Gjashtë muajt e fundit nuk kanë qenë ideal për modelet e flokëve që kërkojnë stilime apo mirëmbajtje të shpeshta te parukieri.

Karantina ka shtyrë shumë njerëz të nxjerrin në pah flokët e tyre natyrale, apo të kërkojnë për modele flokësh të cilat nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje, e “French bob” është një prej këtyre modeleve.

Nëse e keni parë filmin “Amelie”, heroina e këtij filmi ka modelin e përsosur të këtij stil.

Balluke të shkurtëra natyrale, një “bob” shumë i shkurtër, më shumë se i zakonshmi, jo më shumë se deri të veshët, me një fenirim natyral që tenton të imitojë flokët e valëzuara që kemi sapo zgjohemi nga gjumi.

Sipas frizerit të famshëm Peter Butler, ky model flokësh vjen nga vitet 20’, nga e ashtuquajtura “periudha jazz”, e cila karakterizohet nga një prerje dramatike.

“Prerja duhet të jetë jo më e gjatë se pjesa e nofullës dhe mund të arrijë deri te linja e buzëve. Përpos që është e lehtë për t’u mirëmbajtur, ju jep një pamje të freskët dhe modern”./Insajderi.com

Burimi: Vogue

View this post on Instagram

all day @aloyoga

A post shared by Taylor LaShae (@taylorlashae) on