Sulm me thikë në një kopësht në Kinë, dy fëmijë kanë humbur jetën

Sulm me thikë në një kopësht në Kinë, dy fëmijë kanë humbur jetën

Të paktën dy fëmijë humbën jetën në një sulm ndaj një kopshti në rajonin autonom Guangxi Zhuang të Kinës, transmeton Insajderi.

Agjencia kineze e lajmeve Xinhua raportoi se një sulmues 28 vjeçar hyri në kopshtin e fëmijëve ku plagosi 18 persona me një armë të ftohtë, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyrtarët konfirmuan se dy fëmijë humbën jetën në sulm, duke shtuar se dy persona pësuan plagë të rënda.

Sulmuesi është kapur dhe kanë filluar hetimet rreth incidentit. Thuhet se sulmuesi gjatë marrjes në pyetje ka thënë se ai ishte viktimë e dhunës në shkollë në fëmijërinë e tij të hershme. /Insajderi.com

A man (C), waving a knife in his hand, chases a girl (R) as he enters an elementary school in Guangshan county, Henan province, in this still image from a December 14, 2012 surveillance video, released by local police December 18, 2012. Authorities on Monday confirmed the arrest of the 36-year-old Chinese man, Min Yongjun, suffering from epilepsy in connection with last Friday’s knife attack at the elementary school. Min burst into an elderly woman’s house near the school and stabbed her with a knife before rushing to the school and attacked more than 20 children, according to Ouyang Mingxing, deputy director of the Public Security Bureau of Guangshan County. Video taken December 14, 2012. REUTERS/CCTV via Reuters TV (CHINA – Tags: CIVIL UNREST EDUCATION TPX IMAGES OF THE DAY) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA