Sulmet ajrore izraelite vrasin gazetarin palestinez në shtëpinë e tij në Gaza

Sulmet ajrore izraelite vrasin gazetarin palestinez në shtëpinë e tij në Gaza

Gazetari palestinez, Yusef Abu Hussein, është vrarë në një sulm ajror izraelit që goditi shtëpinë e tij në Rripin e rrethuar të Gazës, sipas familjes dhe kolegëve të tij, transmeton Insajderi.

Huseini, një transmetues për stacionin lokal të radios Zëri i Al-Aksa, ishte midis katër palestinezëve të vrarë në orët e para të së mërkurës ndërsa Izraeli vazhdoi bombardimet e tij të pamëshirshme në enklavën e rrethuar, raporton Al Jazeera.

Babai i gazetarit, Muhammed Abu Hussein, tha se shtëpia e familjes në lagjen Sheikh Radwan ishte në shënjestër të një rakete, e ndjekur nga dy sulme të tjera.

“Ne ishim në gjendje të dilnim nga shtëpia. Por djali im, Yusef… u vra”, tha ai.

Lajmi për vrasjen e Huseinit shkaktoi një burim hidhërimi dhe bën thirrje që qeveria izraelite të mbajë përgjegjësi.

Zëri i stacionit të radios Al-Aksa tha në një deklaratë se mban zi për humbjen e “djalit dhe punonjësit” të tij dhe bëri thirrje për një vigjilje në orën 5 në spitalin al-Shifa.

“Ne gjithashtu dokumentojmë, përpara botës, këtë krim të rëndë të kryer nga armiku izraelit, duke përfshirë shënjestrimin e civilëve në shtëpitë e tyre dhe sulmimin e shtypit dhe personelit të medias”, tha ajo.

“Le të pohojmë se Zëri i Radios Al-Aksa do të vazhdojë të jetë një zë i së vërtetës që ekspozon krimet e pushtimit Izraelit. Ne do të mbetemi një platformë për rezistencën palestineze dhe të drejtën palestineze derisa populli ynë të fitojë të drejtën e tij për liri dhe të jetojë me dinjitet”. /Insajderi.com