Sulmet e Parisit: Franca përkujton natën e terrorit dhe kërcënimet xhihadiste

Sulmet e Parisit: Franca përkujton natën e terrorit dhe kërcënimet xhihadiste

Franca po mban ceremoni për viktimat e sulmeve të Parisit 2015, të kryera nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Të shtënat dhe bombardimet lanë 130 të vdekur dhe 350 të plagosur – mizoria më e keqe në kohë paqeje në dekada.

Personat e armatosur që sulmuan një koncert roku në teatrin Bataclan vranë 90 njerëz, duke hapur zjarr ndaj tifozëve të mbushur për të dëgjuar bendin Eagles of Death Metal.

Pesë vjet më vonë, Franca është përsëri në gatishmëri të lartë pas më shumë sulmeve xhihadiste.

Tre grupe ekstremistësh islamikë filluan sulme të bashkërenduara në stadiumin Stade de France dhe vendet e njohura në qendër të Parisit në 2015.

Muajin e kaluar mësuesi i historisë Samuel Paty u vra afër shkollës së tij në periferi të Parisit. Tre njerëz vdiqën ditë më vonë në një sulm tjetër në një kishë në qytetin jugor të Nicës.

Presidenti Emmanuel Macron tërhoqi kritika të ashpra nga disa muslimanë për mbrojtjen e sekularizmit shtetëror të Francës – laïcité – përfshirë karikaturat e diskutueshme të profetit Muhamed nga revista Charlie Hebdo. Dy persona u sulmuan me një pastrues mishi jashtë zyrave të vjetra të revistës në fund të shtatorit.

Vetë Charlie Hebdo u sulmua në janar 2015 nga dy persona të armatosur xhihadistë, të cilët vranë 12 persona, përfshirë karikaturistët. Policia më vonë qëlloi dhe vrau personat e armatosur./Insajderi.com

BBC News