Sulmi ajror francez në Mali vrau 19 civilë të paarmatosur, thonë nga Kombet e Bashkuara

Sulmi ajror francez në Mali vrau 19 civilë të paarmatosur, thonë nga Kombet e Bashkuara

Një sulm ajror francez në janar vrau të paktën 19 civilë në një dasmë në qendër të Mali, thanë hetuesit e Kombeve të Bashkuara, duke konfirmuar llogaritë e vendasve dhe duke kundërshtuar versionin e Francës se vetëm luftëtarët rebelë u goditën, transmeton Insajderi.

Ndarja e të drejtave të njeriut e misionit të Kombeve të Bashkuara në Mali (MINUSMA) tha të martën se kishte vizituar fshatin Bounti ku ndodhi sulmi më 3 janar, analizoi imazhet satelitore dhe intervistoi më shumë se 400 njerëz, përfshirë të paktën 115 në fytyrë – seanca ballë për ballë, individuale, raporton Al Jazeera.

“MINUSMA është në gjendje të konfirmojë që u mbajt një festë martesore që mblodhi rreth 100 civilë në vendin e grevës”, tha raporti, i lëshuar të martën.

Ai tha se 19 persona, përfshirë 16 civilë dhe tre burra të armatosur që ishin duke marrë pjesë në dasmë, u vranë menjëherë në sulmin ajror, ndërsa tre civilë të tjerë vdiqën ndërsa u transferuan në kujdesin mjekësor.

“Kishte pesë individë të armatosur mes tyre [ahengu i dasmës], anëtarë të supozuar të Katiba Serma”, tha raporti MINUSMA, duke iu referuar një grupi të armatosur të lidhur me al-Kaidën.

Gjetjet përbëjnë një kritikë të rrallë të veprimeve të forcave franceze në Mali. /Insajderi.com