Sulmi në Vjenë: Terroristi që u vra kishte eksplozivë në brez

Sulmi në Vjenë: Terroristi që u vra kishte eksplozivë në brez

Të paktën një person është vrarë dhe 15 janë plagosur, përfshirë një oficer policie, pasi shumë njerëz të armatosur hapën zjarr në qendër të Vjenës, thanë autoritetet austriake.

Një nga personat e armatosur gjithashtu u qëllua dhe u vra, shtuan ata.

Një gazetar në “ORF” – televizioni shtetëror austriak – thotë se sulmuesi i cili u qëllua për vdekje nga policia jashtë Kishës së Shën Ruperit, kishte eksplozivë në brez dhe ishte i armatosur rëndë, njofton Insajderi.

Edhe shkencëtarja politike austriake, Natascha Strobl, postoi në llogarinë e saj në Twitter, se terroristi i vrarë është konfirmuar të ishte i armatosur rëndë me armë e eksplozivë dhe se policia austriake janë në tentim e sipër të çaktivizojnë mjetet plasëse.

“Për ndjekësit e mi anglisht folës: Sapo u konfirmua që terroristi i vdekur ka një brez eksplozivi rreth tij dhe shumë municione. Policia po përpiqet të çaktivizojë eksplozivët tani”. /Insajderi.com