Sulmi vetëvrasës trondit kishën në Indonezi, disa të plagosur

Sulmi vetëvrasës trondit kishën në Indonezi, disa të plagosur

Dy bomba vetëvrasëse shpërthyen jashtë një kishe katolike në qytetin indonezian të Makassar, duke plagosur katërmbëdhjetë njerëz në ditën e parë të Javës së Shenjtë të Pashkëve, tha policia kombëtare e vendit, transmeton Insajderi.

Shpërthimi ndodhi të dielën në një kohë që kongregacioni ishte brenda kishës në ishullin Sulawesi, pikërisht kur mesha po mbaronte, raporton Al Jazeera.

Katërmbëdhjetë njerëz u lënduan në shpërthim, tha zëdhënësi i policisë kombëtare Argo Yuwono. Dy të dyshuarit ishin fatalitetet e vetme.

Policia lokale kishte thënë më parë se bombarduesi kishte vepruar i vetëm.

“Unë dënoj me forcë këtë akt terrorist dhe kam urdhëruar shefin e policisë të hetojë plotësisht rrjetet e autorëve dhe të shkatërrojë rrjetet deri në rrënjët e tyre”, tha presidenti Joko Widodo në një transmetim në internet pas sulmit.

Policia nuk tha kush mund të ishte përgjegjës për sulmin e dukshëm dhe nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë. /Insajderi.com