Suspendohen tre zyrtarë policorë për ikjen e Milan Radoiçiqit

Suspendohen tre zyrtarë policorë për ikjen e Milan Radoiçiqit

Ikja e Milan Radoiçiqit në kufi u ka kushtuar me suspendim tre zyrtarëve policor që të gjithë punonjës në pikë kalimin kufitar në “Bërnjak” në Mitrovicën e Veriut.

Radoiçiq i cili ishte shpallur në kërkim kishte ardhur deri në kufirin e Kosovës mirëpo në proces të legjitimit kishte kthyer mbrapsht makinën duke u future në kufirin e Serbisë.

Këtë ngjarje është duke hetuar Inspektorati Policor i Kosovës të cilët dyshojnë se një kapiten një rreshter dhe një tjetër zyrtar policor kanë kryer veprën penale të keqpërdorimit të pozitës zyrtare.

“IPK mbrëmë ishte njoftuar nga Policia e Kosovës rreth një incidenti i cili kishte ndodhur në pikë kalimin kufitar në “Bërnjak” në Drejtorinë Rajonale Kufitare Veriu ku gjatë procedurave të kalimit kufitar në hyrje ishte paraqitur një i dyshuar (me inicialet M.R) dhe i njëjti kishte rezultuar si person i kërkuar”

“Personi i kërkuar dyshohet se ka vozitur veturën e tij mbrapa dhe është kthyer prapë në drejtim të Serbisë, ndërsa dokumentet e tij kishin mbetur tek zyrtarët policorë të pikë kalimit kufitar”

“Hetuesit e IPK-së në konsultim me Prokurorinë Themelore në Ferizaj kanë filluar një procedurë hetimore ndaj tre zyrtarëve policorë me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”

“Hetuesit e IPK-së në koordinim të plotë me Prokurorinë e Shtetit, do të vazhdojnë të ndërmarrin edhe veprime të tjera hetimore drejt ndriçimit të plotë të gjitha rrethanave që ndërlidhen me këtë rast”, thuhet në komunikatën e lëshuar për media të Inspektoratit Policor./Insajderi.com