Të famshmit e “Hollywood-it të vjetër”, bukuria e të cilëve nuk ishte edhe aq natyrale

Të famshmit e “Hollywood-it të vjetër”, bukuria e të cilëve nuk ishte edhe aq natyrale

 

Shumë njerëz qortojnë të rinjtë modernë për faktin se, në ndjekje të bukurisë, ato zgjedhin estetistët ose të shtrihen nën thikën e kirurgut.

Të njëjtët njerëz pretendojnë se gratë e mrekullueshme dhe burrat e pashëm të shekullit të kaluar kishin një bukuri krejtësisht “natyrale” dhe se aktoret e Hollywood-it të vjetër janë prova perfekte e kësaj.

Sidoqoftë, ky mendim është i gabuar. Njerëzit e famshëm përdornin shërbimet e kirurgëve plastikë edhe gjatë atyre kohërave, dhe gjithçka tjetër që të ishin aq të bukur e të pashëm, njofton Insajderi.

Marilyn Monroe

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Rezulton se Marilyn Monroe, pamja e së cilës ende konsiderohet e patëmetë, kishte përdorur shërbimet e një kirurgu plastik në ndjekje të bukurisë.

Ky informacion është regjistruar në shënimet e kirurgut të saj (Michael Gurdin) që tregojnë se ajo iu nënshtrua operacionit të hundës dhe mjekrës. Operacioni me sa duket është bërë në vitin 1950, para se Marilyn të luante rolet e saj ikonike në filmat “How to Marry a Millionaire” (1953) dhe “Gentlemen Prefer Blondes” (1953).

Përveç operacionit, Marilyn po përdorte gjithashtu kremra hormonale që nxisnin rritjen e pushit në fytyrën e saj, por Monroe preferoi të mos e rruajë sepse i jepte një shkëlqim të butë fytyrës së saj në foto.

Gloria Grahame

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Diva e Hollivudit dhe fituesja e një cmimi “Oscar”, Gloria Grahame, ndihej e ndrojtur për buzën e sipërme sepse besonte se ishte shumë e hollë. Për të korrigjuar këtë pa-përsosmëri, aktorja futi pambuk ose copa të vogla pëlhure midis dhëmbëve dhe buzës së saj, për ta bërë atë të dukej më voluminoze dhe tërheqëse. Kjo hile është vërejtur gjatë skenave të puthjeve me partnerët e saj në skenë.

Marlene Dietrich

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Marlene Dietrich zë vendin e 9-të në listën e aktoreve më të mëdha të filmave klasikë të Hollivudit në vlerësimet e “Institutit Amerikan të Filmit”.

Kjo nuk është për t’u habitur, sepse përveç talentit dhe sharmit mahnitës, ajo gjithashtu kishte një pamje të sofistikuar. Sidoqoftë, aktorja u përpoq të përsosë mënyrën se si dukej, e cila është arsyeja pse ajo po përdorte të ashtuquajturin “Croydon facelift” (ngritja e fytyrës pa operacion).

Dietrich u kërkoi artistëve të saj të grimit që të përdridhnin fijet e imëta të flokëve, t’i tërhiqnin prapa dhe t’i rregullonin fort në kokën e saj më kapëse flokësh. Kjo hile e ndihmonte atë të tërhiqte lëkurën e fytyrës.

Burt Lancaster

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Fituesi i një cmimi “Oscar” dhe “Golden Globe”, Burt Lancaster luante djemtë macho në fillim të karrierës së tij. Sidoqoftë, ai ëndërronte për role më dramatike që kërkonin një pamje të caktuar.

Kjo është arsyeja pse, për shumë vite, Burt vazhdonte të përmirësonte fytyrën e tij: ai korrigjoi dhëmbët, formën e mollëzave dhe mjekrës, etj. Libri biografik për jetën e Burt Lancaster përmend një citat ku ai thotë se i është nënshtruar aq shumë operacioneve sa , në fjalët e tij: “gjëja më e vërtetë në fytyrën time janë sytë e mi”.

Rita Hayworth

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Një nga aktoret më të njohura amerikane të viteve 1940, Rita Hayworth kishte rrënjë spanjolle, dhe kjo është arsyeja pse ajo ishte fillimisht një zeshkane.

Në mënyrë që të përmbushte standardet e bukurisë së Hollywood-it dhe të merrte role më të rëndësishme në filma, asaj iu desh të lyej flokët me të kuqe dhe të bëjë elektrolizë (një metodë për heqjen e qimeve individuale nga fytyra ose trupi duke përdorur kimikate ose energji të nxehtësisë) për të shtyrë linjën e flokëve e saj dhe vizualisht e bëjnë ballin të duket më i lartë.

Clark Gable

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Clark Gable i bukur, i cili pushtoi zemrat e shikuesve me rolin e tij si Rhett Butler në “Gone with the Wind”, gjithashtu bëri disa korrigjime në pamjen e tij.

Buzëqeshja natyrale e Clark ishte larg nga të qenit “hollivudiane”. Trajneri i tij në detyrë, Josephine Dillon, pagoi faturën e dentistit për dhëmbët e tij të rinj. Më vonë, përkundër një diference të madhe në moshë (Dillon ishte 17 vjet më i madh se Gable), ajo u bë gruaja e tij e parë.

Jean Harlow

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Ishte Jean Harlow ajo që konsiderohej “bjondja ideale platin” përpara se Marilyn Monroe të shfaqej në ekranin e madh. Aktorja madje kishte një pseudonim përkatës. Besohet se Harloë mori këtë ngjyrë të flokëve falë një përzierje toksike për ngjyrosje, e cila përfshinte zbardhues, peroksid, amoniak dhe detergjent rrobash “Lux”. Sidoqoftë, kjo përzierje është në të vërtetë shumë e rrezikshme dhe madje mund të jetë fatale; procesi ishte famëkeq për dëmtimin e flokëve natyrale të flokëverdhës, Harlow.

Dean Martin

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Këngëtari i xhazit dhe aktori amerikan me origjinë italiane, Dean Martin, nuk ishte i kënaqur me hundën e tij – e kishte thyer kur kishte qenë i ri. Kjo është arsyeja pse kur filloi të rritej në karrierë, Dean vendosi t’i nënshtrohej një operacioni plastik. Rinoplastika bëri të mundur paksa ngushtimin dhe zvogëlimin e hundës, edhe pse vetë forma nuk u ndryshua në mënyrë drastike.

Mary Pickford

10 Old Hollywood Celebrities Whose Beauty Is Actually Not That Natural

Dëshira për t’u dukur e re dhe e freskët luajti një shaka mizore me legjendën e filmit të heshtur Mary Pickford. Ajo ishte shumë e shqetësuar për plakjen dhe bëri një ‘tërheqje të fytyrës’ shumë herët. Për më tepër, procedura nuk ishte e suksesshme – Mary nuk mund të buzëqeshte në një mënyrë normale ose të shprehte plotësisht emocionet e saj, gjë që ishte jashtëzakonisht e rëndësishme në karrierën e aktores së filmit të heshtur, sepse pjesa më e madhe e këtij lloji të aktrimit bazohet në mimika. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side