Të gjitha arsyet pse duhet të përdorni sapunin e zi afrikan

Të gjitha arsyet pse duhet të përdorni sapunin e zi afrikan

Së fundmi, një produkt i ri edhe ne tregun tonë për kujdesin e lëkurës po merr shumë vëmendje, dhe me të drejt.

Rekomandohet si një zgjidhje për shpërthimet e akneve, hiperpigmentimin, strijat dhe gjithçka në mes, sapuni i zi është blerja e bukurisë përfundimtare për ata që nuk duan të shpenzojnë shumë, njofton Insajderi.

Dhe ndryshe nga sapunët sintetikë që i gjeni në farmaci, sapuni i zi i mirëfilltë është punuar me dorë nga përbërës bimorë në Afrikë.

Cilat janë përfitimet e tij? Lexoni artikullin në vijim.

Është antibakterial

Karakteristikat natyrore antibakteriale e bëjnë sapunin e zi afrikan një alternativë të shkëlqyeshme për pastruesit e ngarkuar me kimikate.

Në fakt, mund të heqë më shumë baktere sesa pastruesit kimikë. Pavarësisht nga fuqia e tij, sapuni i zi është mjaft i butë për t’u përdorur në fytyrë, duar dhe trup.

Është hidratues

Gjalpi shea është një përbërës thelbësor në sapunin e zi. Ndërsa shea mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes dhe qetësimin e lëkurës së thatë, kakaoja dhe vaji i kokosit shtojnë lagështi.

Nuk do ta bëjë lëkurën tuaj të yndyrshme

Nëse keni lëkurë të kombinuar, sapuni i zi e bën shumë më të lehtë zgjedhjen e sapunit të duhur. Shea mund të shtojë lagështi, por vaji i kokosit mund të ndihmojë në parandalimin e gjëndrave vajore tepër aktive.

Ndihmon në qetësimin e acarimit të lëkurës

Sapuni i zi afrikan mund të qetësojë kruajtjen dhe acarimin e shkaktuar nga:

  • ekzema
  • dermatiti i kontaktit
  • alergji të lëkurës

Mund të ndihmojë edhe në pastrimin e skuqjeve që lidhen me ekzemën dhe psoriazën. Për të maksimizuar këto përfitime, gjeni një sapun me bollgur të shtuar.

Është anti-inflamator

Sapuni i zi është i pasur me vitamina A dhe E. Këto vitamina janë të dy antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë dhe sulmet ndaj indeve të lëkurës përndryshe të shëndetshme.

Ndihmon në luftimin e akneve

Sapuni i zi mund të ndihmojë gjithashtu në luftimin e akneve.

Përveç balancimit të vajrave natyralë të lëkurës suaj, përmbajtja e shea-s në sapun mund të ndihmojë në riparimin e qelizave të dëmtuara.

Karakteristikat e tij antimikrobike mund të pastrojnë aknet e rënda të shkaktuara nga bakteret Propionibacterium acnes.

Mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrudhave të holla

Gjalpi shea dhe vaji i kokosit mund të ndihmojnë në uljen e humbjes së kolagjenit dhe inkurajojnë zhvillimin e ri.

Nga ana tjetër, kjo mund të ndihmojë në shndërrimin e vijave të holla dhe rrudhave. Tekstura e ashpër e sapunit gjithashtu mund të shtresojë qelizat e vdekura të lëkurës që i bëjnë linjat e imta më të dukshme.

Mund të ndihmojë në uljen e hiperpigmentimit

Hiperpigmentimi shpesh shkaktohet nga puçrrat dhe dëmtime nga dielli – dy gjëra që sapuni i zi afrikan mund të ndihmojë në qetësimin ose parandalimin.

Është antifungal

Një studim mbi efektet e sapunit të zi afrikan e gjeti produktin efektiv për shtatë lloje të kërpudhave – kjo përfshin bakteren e zakonshme Candida albicans.

Mbani në mend se përbërja e sapunit të zi kryesisht ndryshon bazuar në rajonin e Afrikës ku është bërë. Për shembull, disa përbërës gjenden në Afrikën Qendrore dhe Perëndimore, por jo në Afrikën Lindore. /Insajderi.com

Burimi: Health Line