Të gjitha mënyrat se si ju po stresoni qenin tuaj

Të gjitha mënyrat se si ju po stresoni qenin tuaj

Si njerëz, jemi mësuar të flasim për stresin. Në fakt, shumica prej nesh e përjetojnë atë çdo ditë.

Por, sa të duket e çuditshme, qentë gjithashtu mund të vuajnë nga një lloj i ngjashëm stresi. Një qen i stresuar do të tregojë disa simptoma si hiperaktivitet ose apati, ndryshime në sjellje ose sjellje të përsëritura.

Mund të jetë edhe mënyra se si ne merremi me këto simptoma që po shkaktojnë problemin në radhë të parë – edhe nëse nuk keni dashur kurrë të shqetësoni mikun tuaj me katër këmbë, njofton Insajderi.

I lini vetëm për shumë gjatë.

Ankthi i ndarjes ose stresi është shumë i zakonshëm tek qentë e rinj që nuk janë mësuar ende të lihen vetëm. Qentë shumë të vjetër preken gjithashtu nga ankthi i ndarjes sepse ata humbin aftësinë e tyre normale për t’u kujdesur për veten e tyre. Manifestohet me sjellje destruktive, lehje të vazhdueshme ose ulërima kur dilni ose ktheheni. Disa qen mund të futen edhe brenda shtëpisë.

Që ata të mësohen me të, rekomandohet që të mos e lini kafshën shtëpiake vetëm për më shumë se 6 deri në 8 orë. Para se të largoheni, duhet të siguroni dyert dhe dritaret për të parandaluar një arratisje, të kujdeseni se ata kanë ujë dhe ushqim të mjaftueshëm dhe të lini lodra për t’u argëtuar.

Gjithashtu, para se të largoheni, duhet t’i injoroni për rreth 20 minuta. Bëni të njëjtën gjë kur të ktheheni dhe mos e përshëndetni ose përkëdhelni qenin derisa të qetësohen. Atëherë të dy mund të kaloni pak kohë cilësore së bashku.

I shëtisni me një zinxhir shumë të ngushtë duke mos i lënë kurrë të lirë të vrapojnë.

Është një fakt i njohur që qentë duhet të ushtrojnë jashtë dhe të lëshojnë energji gjatë vrapimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për qentë që jetojnë në apartamente dhe nuk kanë hapësirë ​​për të ushtruar në shtëpi.

Nëse qyteti juaj nuk lejon që qentë të ecin të lirë, duhet t’i kushtoni vëmendje të madhe se sa i ngushtë është zinxhiri që përdorni. Një zinxhir i ngushtë jo vetëm që mund të shkaktojë dëmtime fizike të qenit tuaj (mendoni për dëmtime të shpinës, për shembull) por gjithashtu i streson ata. Në fund të fundit, kjo mund të ndikojë edhe në sjelljen e qenit tuaj.

Mundohuni ta çoni kafshën tuaj në një shesh, park ose në një zonë të hapur ku mund ta lini të vrapojë lirshëm. Është më mirë ta bëni këtë të paktën disa herë në javë në mënyrë që qeni juaj të qetësohet dhe të qëndrojë në formë të mirë fizike.

Nëse për çfarëdo arsye nuk mund t’i lëshoni ato, sigurohuni që zinxhiri që përdorni është mjaft i lirshëm që qeni të ndihet rehat gjatë vrapimit. Sigurisht, nuk është një gjë e lehtë për të bërë nëse po flasim për një qen të madh, por megjithatë, ka shumë zgjidhje. Për shembull, mund të blini një parzmore trajnimi ose një parzmore për kokën. Këto ju lejojnë të shëtisni qenin tuaj pa i stresuar.

Jeni shumë i ashpër me të.

Sipas një studimi, qentë që janë rritur në një mjedis armiqësor kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga stresi. Ndëshkimet e shpeshta, ulëritjet, tërheqja e zinxhirit ose detyrimi i tyre të ulen duke shtypur shpinën mund të shkaktojnë ankth. Kjo gjithashtu mund të bëjë që qeni juaj të zhvillojë një humor të keq dhe të hezitojë të luajë me qen të tjerë.

Në vend që të jeni shumë të ashpër, provoni përforcim pozitiv. Kur qeni i bindet një urdhri, përgëzojeni, përkëdheleni ose jepjani një shpërblim ( biskota qensh, shembull). Nëse nuk i bindet urdhrit tuaj siç shpresonit, mos i goditni kurrë dhe mos i bërtisni. Thjesht thoni me vendosmëri, “Jo”, dhe më pas injorojeni atë. Duke përsëritur këtë, qeni do të përfundojë duke kuptuar se çfarë doni prej tij.

Gjatë lojës, bëni kinse po i hidhni topin.

Nuk ka asgjë që e bën qenin tuaj më të lumtur sesa kur luani me ta. Të luash së bashku krijon një lidhje emocionale midis jush dhe qenit tuaj. Por ka disa lloje lojërash që janë argëtuese vetëm për njerëzit. Për shembull, kur pretendoni të hidhni një top që qeni juaj ta kapë, por në fakt thjesht e fshihni pas jush. Në fillim, qeni do të jetë i lumtur të shkojë ta marrë. Por nëse bëni të njëjtën gjë pa pushim, qeni do të fillojë të ndjehet i shqetësuar dhe i hutuar. Është e qartë se ata nuk do ta shohin më argëtuese. Pak nga pak, kjo sjellje do ta bëjë kafshën tuaj të humbasë besimin tek ju.

Hulumtimet kanë treguar se loja me kafshën tuaj ka një efekt në nivelet e tyre të kortizolit – hormoni që rregullon stresin. Pra, mos e mashtroni qenit tuaj. Luaj me qenin, hidhe topin dhe le të marrin atë.

I ekspozoni ndaj zhurmave të forta.

Të qenit i ekspozuar vazhdimisht ndaj tingujve shumë të lartë, të tilla si zhurma të larta, muzikë e zhurmshme, fishekzjarrë, zhurmë trafiku ose tinguj të tjerë të ngjashëm është stresuese për këdo. E njëjta gjë vlen edhe për qentë.

Dallimi është se ata nuk e dinë se nga vjen zhurma. Kështu që ata thjesht tremben, rrahjet e zemrës së tyre rriten së bashku me nivelin e stresit. Imagjinoni të dëgjoni tinguj dhe të mos dini nga vinin!

Për të shmangur stresin, është e rëndësishme që qeni juaj të ketë një strehë për të shkuar kur duhet të ndihen të sigurt. Ndoshta do të zgjedhë vetë vendin: mund të jetë nën shtrat, një tavolinë ose në një kuti të madhe. Mos u mundoni ta nxirrni qenin nga vendi i tyre i sigurt. Lërini të qetësohen dhe të dalin vetë. Mundohuni të zvogëloni ekspozimin e tyre ndaj tingujve të fortë dhe nëse kjo nuk është e mundur, provoni të luani një muzikë të butë në sfond.

Nuk i lejoni të nuhasin atë që duan të nuhasin.

Qeni juaj merr informacion nga mjedisi i tij dhe nga qentë e tjerë duke nuhatur çdo cep, si dhe përmes aromës së qenve të tjerë. Kur i nxirrni për një shëtitje, për shembull, dhe tërhiqni zinxhirin për t’i parandaluar ata nga nuhatja, do të privoni mikun tuaj për të kuptuar botën.

Hunda e qenit është një instrument shumë i veçantë dhe përdorimi i tij u jep atyre një lloj pamje të dytë të botës që i rrethon përmes hundëve të tyre. Është mjaft e mahnitshme nëse e mendoni. Kështu që herën tjetër kur t’i nxirrni jashtë, le të ju drejtojnë dhe lejojini të nuhasin gjithçka që hasin. Nëse qeni ndalon, jini të durueshëm dhe prisni që ata të përfundojnë. Lërini të shijojnë tërë nuhatjen pa pengesa.

I përqafoni dhe i prekni fytyrën shumë.

Shfaqja e dashurisë është tipike njerëzore. Qentë nuk e kuptojnë atë si ne. Në fakt, shumica tregojnë shenja shqetësimi, ankthi ose stresi kur jemi shumë të dashur me ta. Ata gjithashtu nuk u pëlqen kur prekni ose përkëdhelni fytyrën e tyre. Më së paku, një i huaj. Kur shohin një dorë që bie, ata lehtë mund të supozojnë se do të rrihen.

Nëse e kuptoni që kur i përqafoni fort ose përpiqeni t’u përkëdhelni fytyrën, ata hapin gojën, ulin veshët, shikojnë larg, murmurisin, ose ngrihen për t’u larguar, atëherë ata qartë nuk duan atë lloj përkëdheljeje.

Jo të gjithë qentë e kanë atë. Disa prej tyre duan të përqafohen dhe madje e kërkojnë atë. Por nëse shihni shenja të kundërta, ndaloni.

I vishni me rroba.

Ju duhet të shikoni se si reagon shoku juaj kur përpiqeni t’i vishni. Nëse ata tregojnë shenja të qarta të zemërimit dhe duan të ikin, thjesht lëreni të shkojë. Mos e detyroni qenin të bëjë gjëra që ata nuk duan të bëjnë. Jo vetëm që mund t’u shkaktojë atyre stres të madh, por gjithashtu mund të dëmtojë lëkurën e tyre për shkak të materialeve nga të cilat prodhohen rrobat e qenve.

Nëse ju jeni të stresuar edhe qeni juaj do të stresohet.

Hulumtimet kanë zbuluar gjithashtu se qentë pasqyrojnë disponimin e pronarëve të tyre. Pra, nëse jeni të stresuar, ka shumë të ngjarë që edhe shoku juaj i mbuluar me qime, të stresohet. Për të përcaktuar këtë, shkencëtarët matën nivelet e kortizolit, hormonit të stresit, si tek pronarët ashtu edhe tek kafshët që morën pjesë në studim.

Ata në thelb zbuluan se rezultatet ishin të sinkronizuara në të dy rastet: njerëzit me nivele të larta kortizoli kishin qen me nivele po aq të larta dhe njerëzit me kortizol të ulët kishin edhe qen me nivele të ulëta të kortizolit.

Këto zbulime tregojnë se sa e fortë është lidhja midis njerëzve dhe kafshëve shtëpiake të tyre. Ndihmon gjithashtu për të rritur ndërgjegjësimin se si të kujdesemi më mirë për shëndetin e qenve tanë. Ne duhet të fillojmë duke u kujdesur vërtet për mirëqenien tonë. Pra, nëse vini re se kafsha juaj shtëpiake sillet ndryshe, ndoshta jeni ju ata që po silleni çuditshëm dhe keni nevojë të çlodheni. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side